Niedzielne trzęsienie ziemi w środkowych Włoszech zniszczyło nie tylko miasta. Okazało się destrukcyjne także dla potężnej góry.

wlochy-na-skutek-trzesienia-ziemi-pekla-potezna-gora-monte-vettore-2

Z doniesień włoskiej telewizji Sky TG 24 wynika, ze tragiczne w skutkach trzęsienie było na tyle silne, iż zdołało podniszczyć górę Monte Vettore (szczyt w Apeninach na granicy prowincji Umbria i Marche), znajdującą się nieopodal epicentrum wstrząsów.

wlochy-na-skutek-trzesienia-ziemi-pekla-potezna-gora-monte-vettore-1

Wysokość tej góry wynosi 2476 m n.p.m.

Na razie nie wiadomo, jak głęboko sięga pęknięcie, jednak widok góry, ukazujący siłę natury, jest niepokojący. Nawet jeżeli to zniszczenie jedynie na poziomie powierzchni, może oddzielić górną warstwę góry od jej bardziej solidnej podstawy. Wstrząsy wtórne, które obecnie mają miejsce w regionach dotkniętych trzęsieniem, mogą usunąć górną część skały i utworzyć poważne osuwisko.

wlochy-na-skutek-trzesienia-ziemi-pekla-potezna-gora-monte-vettore-3

Seria wstrząsów

Ostatnie trzęsienie ziemi jest częścią serii wstrząsów nękających tereny środkowych Włoch od sierpnia. Wszystkie wstrząsy mają miejsce w Apeninach, łańcuchu górskim rozciągającym się na długości 1350 km z północy na południe wzdłuż całego Półwyspu Apenińskiego. Nie wiadomo, jak długo wstrząsy wtórne będą jeszcze trwały – mogą występować przez wiele tygodni, a nawet miesięcy.

wlochy-na-skutek-trzesienia-ziemi-pekla-potezna-gora-monte-vettore-4

 

Sejsmolodzy twierdzą, że z zebranych danych i zdjęć satelitarnych wynika, że tereny zniszczone przez ostatnie trzęsieni ziemi znaczenie się obsunęły. Poziom terenu obniżył się nawet o 70 centymetrów.

trzesienie-ziemi-wlochy

Miasto Castelluccio, podczas potężnego trzęsienia o magnitudzie 6,6 stopnia, niemal całkowicie zostało zrównane z ziemią. – Możemy powiedzieć, że w niektórych strefach, jak w Castelluccio koło Nursji, to obniżenie terenu sięga 70 centymetrów – poinformował Simone Atzori z krajowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii.

Biorą pod uwagę siłę związaną z trzęsieniem ziemi, skala deformacji terenu nie jest wcale zaskakująca.

 

Poważne wstrząsy wtórne

Instytut poinformował również, że od trzęsienia ziemi z 24 sierpnia, gdy w rejonie Amatrice zginęło prawie 300 osób, sejsmografy zanotowały ponad 20 tysięcy wstrząsów wtórnych. Od wstrząsu w niedzielę rano było ich około 700.

Według sejsmologów ziemia na pewno nie przestanie drżeć tym rejonie.

Bilans niedzielnego trzęsienia ziemi, najsilniejszego od 36 lat, to ponad 20 osób rannych i 40 tysięcy ludzi pozbawionych dachu nad głową. Zniszczenia stwierdzono w 100 miejscowościach.

Gdy grupa myśliwych, w niedzielę 30 października, wybrała się w okolicę góry Monte Vettore, zatrzęsła się ziemia. Na granicy prowincji Umbria i Marche trzęsienie ziemi miało magnitudę 6,6. Na filmie widać, jak w jednej chwili wszystkie drzewa i krzewy zaczęły się trząść. Myśliwi umieścili kamerę na drzewie, żeby uwiecznić ptaki, które chcieli wypłoszyć i do nich strzelać.

0 0 vote
Article Rating