Najsilniejszy od 500 lat wstrząs sejsmiczny nawiedził Mediolan – powiedziała Lucia Ludzi, rzeczniczka włoskiego Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii (Ingv). Jedyne poważne trzęsienie ziemi o magnitudzie 5 miało miejsce tutaj 26 listopada 1396 roku. Wtedy jego epicentrum znajdowało się w mieście Monza (obecnie przedmieście Mediolanu – przyp. Red.) – powiedział pracownik, który kieruje biurem Ingv w Mediolanie. Wstrząs wystąpił w czwartek 17 grudnia o 16:59, miał magnitudę 4,0. Nie wywołał wiele szkód.

Drżenie ziemi było odczuwalne w całym mieście i wywołało niepokój. Nikt nie odniósł obrażeń, ale w wielu domach mieszkańcy mocno odczuli wstrząs. Ludzie dzwonili na policję i do straży pożarnej, by upewnić się, że rzeczywiście doszło do trzęsienia.

Krajowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii poinformował, że to najsilniejszy wstrząs sejsmiczny od pięciu wieków.

Naukowcy tłumaczą, że to trzęsienie pochodzenia „alpejskiego”. Jego epicentrum znajdowało się na głębokości 56 km.

Jedyną konsekwencję wstrząsu w mieście, którego ludność nie zna aktywności sejsmicznej, są opóźnienia w kursowaniu pociągów.

Wstrząsy były odczuwalne w różnych częściach miasta, a także na ich przedmieściach. Na wyższych piętrach niektórych budynków kołysały się żyrandole i przesuwały meble. Różne służby miejskie otrzymały setki telefonów od wystraszonych obywateli, żeby dowiedzieć się, co się dzieje.

W czwartek 17 grudnia wystąpiła erupcja wulkanu Villarrica w Chile

Szczyty średniej siły oddziaływań magnetycznych wystąpią 16, 17 i 20 grudnia

 

Źródło: PAP, https://newsbeezer.com/bulgariaeng/an-earthquake-unprecedented-in-500-years-struck-milan/
0 0 votes
Article Rating