Najstarsze znane tabletki służyły do leczenia infekcji oczu – informują włoscy naukowcy. Pastylki są wyjątkowe z jeszcze jednego powodu: pod wodą przeleżały ok. 2 tys. lat.

 

Badania włoskich naukowców wykazały, że przy produkcji pigułek o średnicy 4 i grubości ok. 1 cm wykorzystano tłuszcze zwierzęce i roślinne, m.in. oliwę, antybakteryjną żywicę sosny, wosk pszczeli, skrobię oraz związki cynku.

Najstarsze pigułki

Prof. Maria Perla Colombini z Uniwersytetu w Pizie sądzi, że stosowano je w leczeniu infekcji oczu. – Jestem zaskoczona, że znaleźliśmy tak dużo składników i że tak dobrze się zachowały, zważywszy, że pojemnik z tabletkami znajdował się w wodzie przez tak długi czas – stwierdziła.Pudełko z tabletkami zostało odkryte w 1989 roku we wraku statku Relitto del Pozzino. Okazało się na tyle szczelne, że większość pigułek wciąż była sucha. – O ile nam wiadomo, to najstarsze znane pigułki, jakie kiedykolwiek zbadano – mówi w rozmowie z „New Scientist” Erika Ribechini z Uniwersytetu w Pizie, autorka najnowszych analiz.Płynął z Grecji

Statek zatonął u wybrzeży Toskanii ponad 2 tysiące lat temu. Wrak odkryto w 1974 r., po czym w kolejnych latach płetwonurkowie wydobywali z niego kolejne, ciekawe przedmioty, jak choćby amfory na wino z wyspy Rodos, lampy z Efezu, chochle, a nawet kałamarz. Badania wszystkich tych przedmiotów sugerują ich pochodzenie z jednego regionu geograficznego.

Zdaniem badaczy, statek płynął ze wschodu, prawdopodobnie z Grecji, i prawdopodobnie po drodze zatrzymał się w porcie na wyspie Delos.

Niezwykłe znalezisko

We wraku znaleziono też przedmioty związane z lecznictwem: cynowe puszki i 136 szczelnie zamykanych, drewnianych fiolek. Zdaniem naukowców, mogły one stanowić podróżny komplet razem ze specjalnymi naczyniami i instrumentem do puszczania krwi. To zaś może znaczyć, że jednym z pasażerów statku był lekarz.

Źródło: PAP, New Scientist, tm, focus.it
0 0 votes
Article Rating