Podczas gdy Polskę zaatakowała zima, we Włoszech występują zjawiska pogodowe typowe dla lata. Gwałtowne burze i nawałnice najbardziej dają się we znaki mieszkańcom południowej części kraju. Wszędzie obowiązują ostrzeżenia meteorologów. Grad przybiera nietypowe kształty.

Włochy - Nawałnice z gradobiciem -4

We Włoszech od kilku dni panuje bardzo dynamiczna pogoda. Intensywne burze przynoszą obfity deszcz, a miejscami także grad. Nawałnice nie odpuszczą do końca tygodnia.

Włochy - Nawałnice z gradobiciem -2

Alerty pogodowe

Włoscy meteorolodzy wydali ostrzeżenia pogodowe. Alarmują przed ulewami, silnym wiatrem, burzami oraz gradem. W całym kraju aura daje się już we znaki mieszkańcom. Tak będzie aż do poniedziałku, kiedy to powinna się uspokoić.  W Apeninach dosypie śniegu. Ponadto synoptycy ostrzegają przed lokalnymi powodziami.

Włochy - Nawałnice z gradobiciem -1

Głęboki niż

Skąd taka pogoda we Włoszech? Burze są wynikiem głębokiego niżu, który znajduje się obecnie na Morzu Śródziemnym. Strefy niskiego ciśnienia zazwyczaj generują groźne zjawiska pogodowe. Latem lub w ciepłej masie powietrza wypiętrzają się wysokie chmury burzowe. Tylko takie przynoszą opady gradu, który jest charakterystyczny dla półrocza ciepłego.

Włochy - Nawałnice z gradobiciem -3

Lodowe kwiaty

Jesienią we Włoszech nie jest aż tak zimno, jak w Polsce, dlatego burze występują częściej. Grad, jaki spadł miejscami na Sycylii i w południowej części Włoch, przypominał nie kule, ale lodowe kwiaty. Gradziny wyrządziły także sporo szkód. Wybiły szyby w samochodach, wgniotły karoserię, zniszczyły drzewa.

 

0 0 votes
Article Rating