W razie erupcji Wezuwiusza 1 milion 155 tysięcy mieszkańców z okolic wulkanu zostanie ewakuowanych do innych części Włoch – przewiduje porozumienie między władzami Kampanii i kilku regionów kraju podpisane w Neapolu.

Chmura dymu nad wulkanem Wezuwiusz

Zgodnie z tym porozumieniem mieszkańcy zagrożonych terenów trafią do Basilicaty, Molise, Kalabrii, Lacjum i na Sardynię.

Wraz ze złożeniem podpisów pod dokumentem dokończony został i zaktualizowany szczegółowy plan ewakuacji ludności z kilku dzielnic Neapolu i ponad 30 miast oraz miejscowości położonych wokół jednego z najniebezpieczniejszych wulkanów na świecie. Ewakuacją objęci zostaną też mieszkańcy rejonu wulkanicznych Pól Flegrejskich koło Neapolu. Na ich obszarze znajdują się 24 kratery i stożki wulkaniczne. W tej okolicy leży 80-tysięczne miasto Pozzuoli.

 

„To nie żart, ale sposób na to, by przygotować się poważnie na wydarzenia”

– To ważne, gdyż o takich protokołach mówiło się od 2002 roku, a planowanie kryzysowe wokół Wezuwiusza zaczęto w 1984 roku – tak o zawartym porozumieniu powiedział szef włoskiej Obrony Cywilnej Angelo Borrelli.

W październiku na Polach Flegrejskich odbędą się krajowe ćwiczenia przygotowujące na wypadek zagrożenia wulkanicznego.

– To nie żart, ale sposób na to, by przygotować się poważnie na wydarzenia, które mogą być katastrofalne – wyjaśnił szef władz regionu Kampania Vincenzo De Luca. Dodał, że wszystkie dzieci z tamtych stron muszą wiedzieć, co mają robić i dokąd się udać w przypadku zagrożenia.

– We wrześniu rozpocznie się kampania informacyjna, w trakcie której każdy obywatel zostanie zawiadomiony o tym, dokąd ma się skierować w momencie kryzysowym – dodał De Luca.

 

 

 

Źródło: PAP, tvnmeteo

 

 

 

0 0 votes
Article Rating