Jedna osoba zginęła w rezultacie pożaru włoskiego promu płynącego z Grecji do Ankony we Włoszech – podały ekipy ratunkowe prowadzące ewakuację pasażerów na Morzu Jońskim. Ofiara to mężczyzna, który wskoczył do wody w panice lub spadł ze zjeżdżalni ratunkowej.

Włochy - Pożar na promie na Morzu Jońskim 4

Według najnowszych informacji dotychczas z promu ewakuowano 161 osób. Na pokładzie na pomoc czeka wciąż 317 osób. Ewakuację utrudniają wyjątkowo złe warunki pogodowe – porywisty wiatr i wysokie fale, a także ciemności.

Niektóre z już ewakuowanych osób odniosły obrażenia lub doznały hipotermii. Uratowano między innymi kilkoro półnagich dzieci, których rodzice nie zdążyli ubrać, gdy ogłoszono alarm.

Akcja ratunkowa ma trwać także w nocy – zapowiedziała włoska minister obrony Roberta Pinotti.

Pożar na promie „Norman Atlantic”, który płynął z portu Patras w zachodniej Grecji do włoskiej Ankony, wybuchł nad ranem w niedzielę na pokładzie samochodowym.

W akcji ratunkowej biorą udział dwa śmigłowce greckie i dwa włoskie, które przenoszą ludzi na pobliski statek – podają służby.

Włochy - Pożar na promie na Morzu Jońskim 3

Ogień w ładowani

Jednostka wysłała sygnał o niebezpieczeństwie, gdy znajdowała się w odległości 33 mil morskich od małej greckiej wyspy Othoni.

Na promie znajdowało się 478 osób. Wśród pasażerów znajduje się 268 Greków. Załoga to 22 Włochów i 34 Greków.

Ogień wybuchł na jednym z pokładów samochodowych. Jednostka przewoziła łącznie 222 pojazdy.

Operacja ratunkowa odbywa się w „szczególnie trudnych i skomplikowanych warunkach pogodowych, przy wiatrach wiejących z siłą 10 w 12-stopniowej skali Beauforta i ulewnym deszczu” – podały greckie władze.

Greckie ministerstwo żeglugi podało, że na pokładzie „Norman Atlantic” są pasażerowie z wielu krajów – oprócz Włoch i Grecji także Rosji, Austrii, Węgier, Szwecji, Kanady, Ukrainy, Niemiec, Francji, Holandii i Belgii. Na przedstawionej liście nie ma Polaków.

Włochy - Pożar na promie na Morzu Jońskim 1

Usterki na promie

Włoskie media poinformowały, że podczas kontroli stanu technicznego promu, przeprowadzonej 19 grudnia, stwierdzono 6 problemów, które jednak nie były podstawą do zatrzymania jednostki w porcie. Wśród tych usterek, wykazanych i cytowanych obecnie przez międzynarodową organizację „Paris Mou”, wymienia się kłopoty z drzwiami przeciwpożarowymi.

Włochy - Pożar na promie na Morzu Jońskim 2

Źródło: Reuteres, PAP, tvn24
Włochy, Morze Jońskie, pożar, prom, Italy, Ionian sea, fire, ferry.
0 0 votes
Article Rating