48-letni mężczyzna trafił na OIOM we włoskim szpitalu z urazem klatki piersiowej, który był wynikiem wypadku na motocyklu. Po badaniach kardiologicznych okazało się, że jest to medyczny przypadek, jakiego na co dzień się nie spotyka.

Tomografia komputerowa i rentgen motocyklisty

O całej sprawie napisał „New England Journal of Medicine”. Po badaniach pulsu i rytmu bicia serca lekarze podejrzewali, że może to być przykład dekstrokardii – serce znajduje się wtedy po prawej stronie ciała zamiast po lewej.

Okazało się, że jest to coś dużo rzadszego. Zdjęcia rentgenowskie oraz tomografia komputerowa wykazały, że organ obrócił się o dziewięćdziesiąt stopni w prawo. Pacjent odniósł także obrażenia żeber i miał odmę płucną.

Wszystkie elementy odwrócone

Kolejne, jeszcze bardziej szczegółowe badania wykazały, że w prawo obrócił się także pień płucny, aorta, oba przedsionki i obie komory, de facto więc całe serce.

– To bardzo ciekawe odkrycie anatomiczne, bardzo nietypowe – powiedział dr Gregory Fontana, ordynator oddziału kardiochirurgii w nowojorskim Lenox Hill Hospital. – Nigdy czegoś takiego nie widziałem – dodał.

Jego zdaniem obrót wywołało raczej wtargnięcie powietrza z zewnątrz, a nie sama siła uderzenia. Mężczyzna przeszedł operację i 24 godziny później serce wróciło do swojego oryginalnego położenia. Organ w wyniku tych zmian nie poniósł żadnych obrażeń.

0 0 votes
Article Rating