Ratownicy odnaleźli kolejne ofiary śmiertelne trzęsienia ziemi we Włoszech. Nie żyje 16 osób, 5 uznano za zaginione, a 200 jest rannych. Region Emilia Romania został we wtorek po raz kolejny w tym miesiącu zdewastowany przez kataklizm. Tym razem odnotowano trzy groźne wstrząsy ziemi, każdy silniejszy niż 5,0 st. R.

Z godziny na godzinę rośnie tragiczny bilans ofiar. Aktualnie obrona cywilna mówi o 16 zabitych i co najmniej pięciorgu zaginionych z powodu trzęsienia ziemi.

Ekipy ratunkowe informują, że to wciąż niepełny bilans, biorąc pod uwagę ogrom strat i liczbę zawalonych hal produkcyjnych oraz starych budynków.

Rannych jest 200 osób. Bez dachu nad głową zostało kilka tysięcy mieszkańców regionu.

Budynki w gruzach

W wyniku wstrząsów runęło też kilka budynków uszkodzonych w trzęsieniu sprzed tygodnia.

Jednemu z reporterów udało się nakręcić wideo, na którym widać walący się budynek w miejscowości Cavezzo. Do zdarzenia doszło podczas oczyszczania pobliskiego terenu z gruzowisk.

Rząd udzieli pomocy i wsparcia

Emilia Romania, gdzie doszło dziś do wstrząsów, to jeden z głównych ekonomicznych rejonów Włoch. To tam znajduje się ważna gałąź przemysłu motoryzacyjnego – fabryki Ferrari i Ducati oraz największy na świecie producent makaronów – Barilla i sera parmezan.

– Państwo dołoży wszelkich starań, zrobi wszystko, co możliwe, by udzielić pomocy i wsparcia w odbudowaniu zniszczonych przez trzęsienie ziemi obszarów i w procesie powrotu do normalnego życia tego bardzo ważnego regionu Włoch – powiedział premier Włoch Mario Monti na konferencji prasowej udzielonej po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem.

Rząd Mario Montiego zapowiedział, że poniedziałek 4 czerwca będzie dniem żałoby narodowej. Pałac Prezydencki postanowił natomiast, że przypadające 2 czerwca obchody Święta Republiki dedykowane będą ofiarom kataklizmu.

Papież też

Z kolei papież Benedykt XVI wyraził wielki smutek z powodu zaistniałych we wtorek zdarzeń. W swoim oświadczeniu, które przekazał jego rzecznik podkreślił, że solidaryzuje się z rodzinami ofiar trzęsień – zarówno tych 29 jak i 20 maja.

– W wyniku trzęsienia ziemi zginął proboszcz katedry w Carpi. Serwisy agencyjne na bieżąco donoszą o ofiarach m.in. pracownikach magazynu, którzy zginęli na skutek zawalenia się ścian. Ból i smutek ze strony Ojca Świętego jest wielki – przekazał rzecznik Watykanu, ksiądz Federico Lombardi.

Reporterzy 24 relacjonują trzęsienie

O pierwszym trzęsieniu ziemi, które nastąpiło po godzinie 9.00 rano poinformowali mieszkający we Włoszech internauci przez serwis Kontakt 24.

Wstrząsy były odczuwalne z kilkuset kilometrów

„Dzisiaj o godz. 9.06 miało miejsce silne trzęsienie ziemi, było odczuwalne aż w Trydencie… Nie ma jeszcze dostępnych danych o jego sile” – napisał Daniel.

„Ruchy ziemi były odczuwalne też w mojej miejscowości 300 km od Milano” – relacjonował Piotr.

 

Trzy silne wstrząsy

Jak podał amerykański serwis geologiczny USGS, epicentrum porannych wstrząsów znajdowało się 40 km na północny zachód od Bolonii i 70 km na południe od Werony. Odnotowano je dokładnie o godz. 9.00. Miał siłę 5,8 st. w skali Richtera.

Następnie o 10.40 wystąpił wstrząs wtórny o sile 4,7 w skali Richtera, z epicentrum w odległości 48 km na północny zachód od Bolonii.

Trzeci nastąpił o godz. 13 i miał siłę ponad 5 st. w skali Richtera. Agencje informacyjne podaję też, że pomiędzy silnymi trzęsieniami nastąpiło wiele wstrząsów wtórnych, w tym siedem o sile powyżej 4 st. w skali Richtera.

Ewakuacje w Bolonii i Mediolanie

„Corriere della Sera” informowało, że wstrząsy wywołały strach wśród Włochów. W Bolonii ewakuowano ludzi z kilkudziesięciu sklepów. W Mediolanie mieszkańcy wylegli na ulice, ewakuowano niektóre biura.

Utrudnienia na kolei w Emilii i Bolonii

Wiele osób dzwoniło na alarmową linię 118, straż pożarną i policję. Te ostatnie służby zdecydowały się zablokować połączenia. Kilka minut po trzęsieniu pojawiły się problemy w sieci telefonicznej, zwłaszcza w rejonie między Modeną a Mantuą, spowodowane prawdopodobnie przeciążeniem.

Według lokalnych mediów zawieszono ruch kolejowy w Emilii, zakłócone zostały także połączenia kolejowe w okolicach Bolonii, a ewakuacje szkół i budynków publicznych przeprowadzano nawet w rejonach tak odległych od epicentrum jak Florencja.

 

Źródło: Reuters, APTN, USGS, corriere.it, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating