W nocy z 2 na 3 grudnia wybuchł największy aktywny wulkan w Europie, Etna. Erupcja była krótka, ale bardzo intensywna, a apogeum przypadało między godz. 3.30 a 4. Etna wypluwała magmę oraz popiół z krateru Voragine, jednego z czterech szczytów Etny. Aktywność wulkaniczna na tym obszarze rozpoczęła się mniej więcej miesiąc temu.

Etna3 Facebook

Wulkanolog obserwatorium Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii Boris Behncke uważa, że mimo iż krater Voragine nie jest aż tak aktywny jak pozostałe, nie należy go ignorować.

– Zawsze mówiłem, że krater Voragine jest bardziej leniwym szczytem Etny, ale potencjalnie bardziej gwałtownym – twierdzi Behncke.

Po wybuchu Etny niebo pociemniało od popiołu i dymu, które zasłoniły słońce nad regionem Kalabria. „Czarne chmury” po erupcji przemieszczały się nad Kalabrię i Cieśninę Mesyńską, oddzielającą od siebie Sycylię i południowy kraniec Półwyspu Apenińskiego. W wielu miejscach pojawiły się niedogodności związane z dużą ilością popiołu.

Etna2

Etna1

 

Jeden z największych wulkanów Europy

Etna jest stratowulkanem we Włoszech, znajdującym się na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Mając wysokość 3329 m, jest największym aktywnym wulkanem w Europie. Zajmuje powierzchnię 1190 km kw. i ma obwód liczący 140 km. Dzięki tak imponującym wymiarom, Etna jest największym z trzech aktywnych wulkanów we Włoszech, przy czym jest niemal trzykrotnie wyższa on drugiego w kolejności Wezuwiusza.

 

Źródło: tvnmeteo. meteoweb, Science Daily  earth-of-fire

 

0 0 votes
Article Rating