Siedem wulkanów odkryli naukowcy w Morzu Tyrreńskim we Włoszech. Tworzą one łańcuch długości 90 kilometrów.

Wulkany zlokalizowano w Morzu Tyrreńskim na wysokości od Salerno do Sangineto

Badania prowadzili uczeni z włoskiego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii Krajowego Komitetu Badań Naukowych oraz specjaliści z Nowej Zelandii.

– Południową część Morza Tyrreńskiego charakteryzuje obecność licznych wulkanów – przypomniał wulkanolog Guido Ventura. koordynator grupy, która prowadziła projekt.

Łańcuch Palinuro liczy już 15 wulkanów

– O siedmiu odkrytych obecnie wulkanach dotąd jednak nie wiedziano – dodał.

Wszystkie, z ośmioma wcześniej zidentyfikowanymi, tworzą tzw. łańcuch Palinuro.

Nieznane dotąd podwodne wulkany rozciągają się w pasie położonym prawie 100 kilometrów na południe od wybrzeża w rejonie miasta Salerno w Kampanii do wysokości miasteczka Sangineto w Kalabrii, w odległości 30 kilometrów od jego brzegów.

Łańcuch znajduje się na głębokości od 3200 do 80 metrów pod poziomem morza. Ma 90 kilometrów długości i 20 kilometrów szerokości.

Większe od innych

Według naukowców wulkany te są większe od innych, znajdujących się w tym rejonie morza.

Aktywne były na pewno 300-800 tysięcy lat temu. Zdaniem specjalistów nie można jednak wykluczyć, że były aktywne również w czasach późniejszych.

Obserwację wulkanów prowadzono między innymi przy pomocy zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego.

 

Źródło: PAP, ANSA. Źródło głównego zdjęcia: CC BY 3.0 / Wikipedia, tvn24, http://www.caffeinamagazine.it/natura/235091-una-scoperta-che-mette-i-brividi-ecco-cosa-hanno-visto-gli-scienziati-a-largo-del-mar-tirreno-sono-15-e-si-trovano-ad-una-profondita-elevatissima-che-puo-arrivare-anche-a-32-km-paura-e-apprens/
0 0 votes
Article Rating