Dobrze zachowane freski przedstawiające Narcyza przeglądającego się w wodzie znaleziono podczas prac wykopaliskowych w Pompejach na południu Włoch. „Kolejne niezwykłe odkrycie” – podsumowała dyrekcja tego terenu archeologicznego.

Zaprezentowane w czwartek malowidło zostało znalezione na ścianie w pozostałościach atrium tego samego domu, w którym wcześniej odsłonięto inny fresk, przedstawiający w bardzo dosłowny, erotyczny sposób akt fizycznej miłości śmiertelniczki – Ledy – i ptaka, w którego zmienił się Zeus (Jowisz), król bogów.

Dotychczasowe prace prowadzone w tej części ruin miasta zniszczonego przez wybuch Wezuwiusza w 79 roku pozwoliły ustalić, że odnalezione pomieszczenia należały do nadzwyczaj elegancko urządzonej i bogato zdobionej rezydencji – ogłosili archeolodzy.

– To otoczenie, w którym dominuje temat radości życia, piękna i próżności – powiedział kierujący pracami Massimo Osanna.

Dodał, że dekoracje powstały prawdopodobnie w ostatnich latach przed katastrofą. Dowodzi tego -wyjaśnił – nadzwyczajnie dobry stan, w jakim zachowały się kolory fresków.

Podkreślił, że motyw Narcyza – myśliwego, który zakochał się we własnym odbiciu w wodzie – często powtarzał się w pomieszczeniach odkrywanych w Pompejach.

Dom ma zostać otwarty dla zwiedzających

Jak powiedziała jedna z kierujących pracami, Alfonsina Russo, „piękno tych pomieszczeń, z którego zdaliśmy sobie sprawę od pierwszych dokonanych tu odkryć” sprawiło, że zapadła decyzja o takim prowadzeniu wykopalisk, by w przyszłości można było „otworzyć przynajmniej część tego domostwa dla zwiedzających”.

W czwartek poinformowano, że wśród najnowszych znalezisk z antycznej willi jest też tuzin szklanych pojemników, osiem waz z terakoty oraz lejek z brązu.


 

Źródło: PAP, napolitoday.it, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating