W północnych i środkowych Włoszech intensywne opady dezorganizują codzienne życie. W Rzymie w piątek do popołudnia spadło 130 litrów wody/mkw, ruch w mieście jest kompletnie sparaliżowany. W Toskanii wylewają przepełnione rzeki, w Ligurii dochodzi do osunięć ziemi. W Genui i Savonie intensywnie pada śnieg.

We włoskim stołecznym regionie Lacjum i w Toskanii w ciągu minionej doby wystąpiły gwałtowne ulewy. W wielu miejscach doszło do podtopień, sparaliżowany jest ruch w zalanym Rzymie.

Stolica pod wodą

W Wiecznym Mieście najtrudniejsza sytuacja jest w nadmorskich dzielnicach i osiedlach, gdzie w nocy z czwartku na piątek wystąpiły wielogodzinne gwałtowne burze. Zalane są tam niektóre domy.
Bardzo trudne warunki panują na północy Rzymu, gdzie zalane są drogi i ulice. Rodząca kobieta została ewakuowana kajakiem ze swego zalanego domu i przewieziona do szpitala. W dzielnicy Prima Porta ludzie na dachach czekali na pomoc.

Na peryferiach lawina błotna osunęła się na baraki w obozowisku romskim. Strażacy wydobyli z błota sześć osób, którym nic się nie stało.

Obrona Cywilna we włoskiej stolicy apeluje do mieszkańców, aby ograniczyli poruszanie się po mieście. Zarząd autostrad radzi kierowcom, by o ile nie jest to konieczne, zrezygnowali z podróży do Rzymu.

W Tybrze w ciągu 24 godzin poziom wody wzrósł o trzy metry.

Zerwane jest połączenie kolejowe między miastem a lotniskiem Fiumicino.

Lawiny i powodzie

Na północy Włoch, w rejonie Ligurii, ostrzega się nie tylko przed śnieżycami, lecz także powodziami. W Savonie i Genui ma spaść około 30 cm śniegu, w związku z czym ogłoszono 1 stopień zagrożenia powodzią. W Vento obowiązuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego, jednak jak wskazują prognozy, już dziś może zacząć obowiązywać piąty, najwyższy stopień. Zalegająca w górach pokrywa śnieżna przekracza bowiem bezpieczny poziom o 2 m. W związku z tym zamknięto niektóre szkoły, a turystom zdecydowanie odradza się uprawnianie sportów zimowych w innych niż wyznaczone do tego miejscach.

Po trwających całą dobę opadach śniegu w Trydencie, pojawiło się ostrzeżenie przed intensywnymi opadami deszczu. Średnio ma tam spaść 100 l/mkw.

Za dużo wody w rzekach

Północno-środkowe Włochy, szczególnie w rejonie Toskanii i Lacjum, walczą z przepełnionymi rzekami. Arno, jedna z najważniejszych i najbardziej malowniczych rzek Toskanii, grozi wylaniem. Alarm z powodu przepełnionych rzek ogłoszono również we Florencji i w Prato. Rzeki, które wylały do tej pory, najwięcej szkód poczyniły w uprawach. Zagrożona zalaniem jest Wenecja, w której poziom wody podniósł się do 125 cm.

Osuwa się ziemia

W miejscowości Volterra, w rejonie Toskanii osunęła się ziemia, na której stały średniowieczne budowle. W związku z tym ewakuowano 11 rodzin. Z kolei między Livorno a Pizą z powodu złej pogody zawieszono ruch kolejowy i wprowadzono komunikację zastępczą.

Do 130 l/mkw wody spadło w Rzymie i okolicach, przez co wiele obszarów zostało zalanych. W jednej z części Rzymu osuwająca się ziemia porwała sześć osób. Nie odniosły one poważniejszych obrażeń. Władze miasta alarmują, aby bez konieczności nie wychodzić z domów.

Historia się powtarza

Ostatnie tak duże opady śniegu i deszczu w północnych Włoszech zanotowano na początku 2013 roku. Wtedy również drogi pokryły się grubą warstwą śniegu, przez co nieprzyzwyczajeni do takich warunków włoscy kierowcy doprowadzili do wielu kolizji. Również intensywne opady wyrządziły w ubiegłym roku wiele szkód.

Źró
dło: ANSA.it, tm
0 0 votes
Article Rating