Etna jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie i stanowi realne zagrożenie dla mieszkańców rejonu. Przez prawie cały czas można obserwować jego aktywność w postaci wydobywających się gazów i pary, a w czasie erupcji wyrzucanie z wnętrza wulkanu z potężną siłą materiałów piroklastycznych, w tym bomb wulkanicznych, lapilli (porowate kamienie) czy popiołu. Jest to także wulkan o najdłuższym zapisie ciągłej erupcji.

Etna wyrzuca lawę 28 lutego 2017 r.

Etna wyrzuca lawę 28 lutego 2017 r.

Sycylijski wulkan ma dłuższą pisemną historię erupcji niż jakikolwiek inny . Pierwsza odnotowana obserwacja erupcji wulkanu została napisana przez Diodora Siculusa w 425 r p.n.e. Etnę opisał także rzymski poeta Wergiliusz w Aenidzie.

Podczas erupcji w 122 r. p.n.e. ogromne ilości materiału piroklastycznego pokryły Katanię, powodując kolosalne szkody. Katania, wtedy pod panowaniem Rzymian, została zwolniona od płacenia podatków na rzecz Rzymu aż przez 10 lat. Fakt ten powinien pozwolić nam wyobrazić sobie, jak ogromna klęska dotknęła wtedy tę część wyspy. Katania znalazła się na ścieżce zniszczenia ponownie w 40 ne, 1169 i 1185.

W 1669 roku podczas erupcji trwającej 122 dni, pole lawowe pokryło powierzchnię 40 km kwadratowych, a rzeka wylewającej się lawy doszła do 15 kilometrów długości. Zostało wtedy zniszczonych 15 wiosek i cała wschodnia część Katanii. Brzeg morza przesunął się o kilometr, czego dowodem jest między innymi fakt, iż Castello Ursino, średniowieczna twierdza wybudowana na wzgórzu nad samym brzegiem morza, dziś znajduje się w centrum Katanii.

Castello Ursino przed erupcją...

Castello Ursino przed erupcją…

Castello Ursino dziś.

Castello Ursino dziś.

Obraz autorstwa Giacinto Platania, świadka erupcji 1669

Obraz autorstwa Giacinto Platania, świadka erupcji 1669

Podczas erupcji w roku 1928 doszło do całkowitego zniszczenia miasteczka Mascali. Ciekawostką jest to, że jest to pierwsza erupcja udokumentowana filmem. Lawa spowodowała ogromne straty, jednakże nie było ani jednej ofiary śmiertelnej.
Erupcja rozpoczęła się po południu 2 listopada 1928, a datę zakończenia uznaje się 20 listopada 1928 r. Była to najbardziej destrukcyjna erupcja od czasu erupcji w 1669 r.

Strona główna gazety La Domenica del Corriere z 2 listopada 1928 r. - via Meteo Etna

Strona główna gazety La Domenica del Corriere z 2 listopada 1928 r. – via Meteo Etna

Najdłuższa erupcja XX wieku i jedna z najdłuższych w historii Etny miała miejsce w latach 1991-1993 i trwała od 14 grudnia 1991 do 30 marca 1993 r.
Podczas tego wydarzenia lawa dotarła prawie do miasteczka Zafferana Etnea. Próbowano zablokować rzekę płynącej lawy za pomocą bloków cementu oraz eksplozji dynamitu. W akcji brali też udział żołnierze i samoloty NATO z bazy wojskowej Sigonella położonej nieopodal Katanii. Bohaterem tego wydarzenia stał się Rosario di Carlo znany jako Saro Ruspa (Saro Spycharka), który za pomocą swojej maszyny, spychając zastygającą lawę, zdołał skonstruować ścianę blokującą rzekę spływającego materiału.

Erupcja w 2002 r. kompletnie zniszczyła infrastrukturę turystyczną na północnej stronie Etny – Piano Provenzana. Lawa pokryła wyciągi narciarskie, restauracje i hotele. Piano Provenzana do dziś nie zdołało odzyskać swojej świetności sprzed 2002 roku.

 Zalane lawą schronisko.

Zalane lawą schronisko.

Etna to obecnie najwyższy i największy w Europie stożek wulkaniczny. Wulkan często budzi się do życia w krótkich, gwałtownych wybuchach zwanych paroksyzmami, które produkują rocznie ogromne ilości lawy, jednakże miejscowa ludność nie rezygnuje z zamieszkiwania w pobliżu tak groźnego wulkanu jakim jest Etna.

 

Źródło: wikipedia, livescience, szlakamisycylii, earthoffire
Etna, aktywnych wulkanów, najdłuższa erupcja, Sycylia, Włochy, materiałów piroklastycznych
0 0 votes
Article Rating