Uwieczniona przez Aleksandra Dumasa włoska wyspa Montecristo zostanie zbombardowana z samolotu pociskami z trucizną. Wszystko przez plagę szczurów, które na dobre zadomowiły się na wyspie.Niezamieszkana przez ludzi wyspa, rezerwat przyrody znajdujący się między wybrzeżem Toskanii i Korsyką, ma problem ze szczurami.

Dostały się one na wyspę kilka lat temu w roli pasażerów na gapę i rozmnożyły się w sposób niekontrolowany. Zdaniem biologów jest tam mniej więcej jeden szczur na metr kwadratowy powierzchni (sama wyspa ma pow. 13 km kwadratowych).

26 ton trucizny

Teraz, żeby się ich pozbyć, trzeba sięgnąć po drastyczne środki. Jak pisze „Daily Telegraph”, na wyspę pod koniec stycznia ma być zrzuconych z samolotu 26 ton kulek z trucizną.

Pomysł nie podoba się ekologom, którzy obawiają się, że trucizna może wylądować w morzu zabijając ryby albo może stanowić zagrożenie dla tysiąca turystów, którym każdego roku pozwala się na odwiedzenie rezerwatu.

Wyspa Montecristo (zwana też Monte Christo) została uwieczniona przez francuskiego pisarza Aleksandra Dumasa. Właśnie od niej wziął się tytuł jego najsłynniejszej powieści „Hrabia Monte Christo”. Sam Dumas odwiedził wyspę w 1842 roku.

 

Źródło: Daily Telegraph, tvn24.pl