Erupcja wulkanu na niewielkiej włoskiej wyspie Stromboli, niedaleko Sycylii. Jedna osoba nie żyje. Turyści są w tej chwili ewakuowani. Do erupcji doszło o 16:51, 16:54 i 17:03 czasu lokalnego (UTC+2).

Na zdjęciach widać chmurę popiołu z wulkanu. Instytut geofizyki w Katanii odnotował serię wybuchów. Z wulkanu odpływa także rozżarzona lawa.

Huk był tak wielki że zatkaliśmy uszy, a chwilę potem spadła na nas chmura popiołu. Całe niebo było w popiele– opowiadała pracownica jednego z hoteli we wschodniej części wyspy.

Burmistrz Wysp Liparyjskich Marco Giorgianni powiedział Ansie, że zginęła jedna osoba. To turysta, który był na wycieczce w rejonie największej aktywności wulkanu. Z wyspy ewakuuje się innych przyjezdnych.

Tu jest akcja ratunkowa. Turyści jak to zobaczyli, to zaczęli uciekać w stronę morza i łódek. Karabinerzy ich uratowali i teraz cała wyspa jest ewakuowana – mówi nam pan Jakub.

My się ewakuujemy pontonem w stronę drugiej wyspy. To był naprawdę taki wybuch potężny, lawa. Szok – powiedział.

Na wyspie Stromboli mieszka kilkaset osób. Tutejszy wulkan jest jednym z najbardziej aktywnych.

W miarę silne oddziaływania magnetyczne wystąpią między 30 czerwca, a 5 lipca

Au
toTag: 2019.07.03, 15:00 UTC
Źródło: rmf24, Reuters, https://www.bbc.com/news/world-europe-48857422, https://www.volcanodiscovery.com/stromboli/news/82684/Stromboli-volcano-Italy-violent-explosions-with-eruption-column-rising-2-km-triggering-panic.html

 

 

0 0 votes
Article Rating