12 procent mieszkańców Włoch i prawie 16 procent terytorium kraju zagrożonych jest powodziami i osuwiskami, w tym także Wenecja i Piza. W sumie zagrożonych jest blisko 35 tysięcy zabytków.

Włochy - ulewne deszcze

Włochy – ulewne deszcze

Rośnie zagrożenie hydrogeologiczne we Włoszech – ostrzegają eksperci. Według najnowszego raportu ponad 7 milionów osób mieszka na terenach, gdzie występuje ryzyko lawin błotnych, osunięć ziemi i powodzi. Poważnie narażone są też zabytki. Niebezpieczeństwo to dotyczy 12 procent mieszkańców Włoch i prawie 16 procent terytorium kraju – zauważa włoski Instytut Ochrony Środowiska i Badań (Ispra).

 

Osuwiska i powodzie

Ponad milion ludzi mieszka na obszarach, gdzie zagrożenie osuwiskami jest bardzo wysokie. Z danych tych wynika również, że ryzyko to występuje w 88 proc. gmin, czyli łącznie w 7 145 miejscowościach. 4 tysiącom z nich grożą zarówno powodzie, jak i osunięcia ziemi.

Włochy - zagrożenie powodziowe

Włochy – długotrwałe opady powodują podtopienia

Włochy - zagrożenie powodziowe

Włochy – zagrożenie powodziowe

Włochy - zagrożenie powodziowe

Włochy – zagrożenie powodziowe

Aż w siedmiu regionach alarm hydrogeologiczny panuje w 100 proc. gmin; to Dolina Aosty, Liguria, Emilia-Romania, Toskania, Marche, Molise i Basilicata.

 

Zagrożone 35 tys. zabytków

W raporcie obrazującym rozmiar zagrożeń podano też, że dotyczą one 18 procent włoskiego dziedzictwa kultury i sztuki, w sumie blisko 35 tysięcy zabytków i obszarów archeologicznych. 29 tysięcy zabytków znajduje się na terenach, gdzie może wystąpić powódź.

Wysokie ryzyko powodziowe występuje także w Wenecji, Ferrarze, Florencji, Rawennie i Pizie.

 

Źródło: PAP, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating