W związku z dużym mrozem i śnieżycami w Apulii na południu Włoch wprowadzono stan kryzysowy. Trudne warunki pogodowe występują w całym kraju. Setki tysięcy osób nie ma prądu, niektórym brakuje wody.

Około 300 tysięcy osób w środkowych Włoszech pozbawionych jest prądu z powodu kolejnego ataku srogiej zimy. Największe utrudnienia panują w regionie Abruzja. Władze regionu, gdzie sypie śnieg i utrzymuje się mróz, który sparaliżował ruch drogowy, zwróciły się do rządu w Rzymie o ogłoszenie stanu kryzysowego. Na pomoc regionowi ruszyło wojsko.

Obecna perturbacje pogodowe potrwają kilka dni – ogłosiła włoska Obrona Cywilna. Jej przedstawiciele przyznali, że prace nad przywróceniem dostaw prądu utrudniają powtarzające się śnieżyce.

Wiatr bora

W wielu regionach Włoch, od północy po środek kraju i Rzym, wieje bardzo silny wiatr. W rejonie Genui w Ligurii jego gwałtowne porywy doprowadziły do rozszerzenia się wielu pożarów. Około 300 osób ewakuowano.

Wiatr bora w Trieście osiąga prędkość 140 kilometrów na godzinę. Podobna sytuacja panuje w Toskanii, a także w miejscowościach w Marche i Umbrii – zniszczonych w niedawnych trzęsieniach ziemi. Leży tam ponad metr śniegu.

Sytuacja kryzysowa

Nie mija też kryzysowa sytuacja w Apulii na południu, która także bardzo ucierpiała z powodu wyjątkowo srogiej zimy. Tam już wcześniej wprowadzono stan kryzysowy.

Jedna czwarta mieszkańców nie ma tam prądu. W niektórych miejscowościach brakuje też wody.

W okolicach Salerno w Kampanii niektóre osady są całkowicie odcięte od świata.

Zamknięte szkoły

We Włoszech śnieży już od kilku dni. W poniedziałek sypnęło śniegiem na Sardynii, a także w Abruzji, Molise i Kampanii. W wymienionych rejonach zamknięto szkoły. Śnieg spadł również na wulkan Wezuwiusz.

Najzimniej od siedmiu lat

Jak stwierdził meteorolog Dieter Peterlin w poniedziałek regionie Trydent-Góra Adyga było rekordowo zimo. Temperatura w ośrodku narciarskim w Pustertal spadła tego dnia do -20 st. C. Synoptyk stwierdził, że noc z niedzieli na poniedziałek była w tym miejscu najchłodniejsza od siedmiu lat.

Kapryśny niż

Według meteorologów zimowa aura we Włoszech utrzyma się przynajmniej do końca tygodnia. Za śnieżyce, silny wiatr i mróz odpowiada ośrodek niskiego ciśnienia, który znajduje się nad południowymi Włochami. Dzięki niemu do Włoch napływa chłodne powietrza z północy Europy, a wilgoć z Morza Śródziemnego sprzyja pojawianiu się śnieżyc.

Źródło: ENEX, skymetweather.com, tvnmeteo

 

0 0 votes
Article Rating