Dane klimatyczne stale napływające z największych ośrodków meteorologicznych na świecie sprawiają, że nie milkną dyskusje na temat globalnego ocieplenia. Głos w sprawie zmiany klimatu zabrała Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i podkreśliła, że mają one „bezprecedensowe tempo”.

Globalne ocieplenie -2

Światowa Organizacja Meteorologiczna należąca do ONZ poinformowała, że styczeń i luty 2016 r. pobiły rekord temperatury wszech czasów, ale szczyt może przypaść na październik 2016. Dodała, że zmiany klimatyczne posuwają się w „bezprecedensowym tempie” i w związku z tym ustalenie z grudniowego szczytu klimatycznego, mówiące o zatrzymaniu globalnego ocieplenia na poziomie znacznie poniżej 2 st. C, może okazać się mrzonką.

Globalne ocieplenie -1

Policzek dla planety

WMO podkreśliła, że temperatura w pierwszych dwóch miesiącach 2016 r. wzrosła do nowych maksimów i to po 2015 r., który i tak pobił, i to z dużą przewagą, wszelkie poprzednie rekordy pogodowe.

Dave Carlson, szef Światowego Programu Badań Klimatu, powiedział w Genewie, że ten wzrost temperatury jest szczególnie niepokojący i opisał go jako „policzek dla planety”.

– To niesłabnący i bezwzględny trend rosnący. Wstrząsnął całym środowiskiem naukowym – mówił na poniedziałkowej konferencji WMO w Genewie.

WMO potwierdziła wyniki badań prowadzonych przez Amerykańską Narodową Służbę Oceaniczną i Meteorologiczną (NOAA). W zeszłym tygodniu agencja ustaliła, że miniony miesiąc był najcieplejszym lutym od czasu prowadzenia nowoczesnych pomiarów ze średnią temperaturą 1,21 st. C powyżej średniej dla XX w.

– To pokazuje dramatyczne zmiany klimatyczne. Nigdy nie widziałem czegoś podobnego – mówił zgromadzonym w Genewie dziennikarzom nowy szef WMO Petteri Taalas.

Globalne ocieplenie -3

Stężenie CO2 znów ponad normę

Ponadto WMO poinformowała, że w ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2016 r. stężenie dwutlenku węgla w atmosferze przekroczyło próg 400 jednostek na milion (ppm). W zeszłym roku analogiczna sytuacja miała miejsce dopiero w marcu, natomiast w 2014 r. średnia wartość dla całego globu wynosiła 397,7 ppm (co stanowiło 143 proc. poziomu sprzed początku ery przemysłowej).

Globalne ocieplenie -4

Fiasko porozumienia paryskiego?

WMO zaalarmowała w poniedziałkowym raporcie, że jeśli globalne ocieplenie będzie postępowało w dotychczasowym tempie, nie uda się utrzymać porozumienia paryskiego.

– Jeśli spojrzeć na liczby z ostatnich kilku miesięcy, to jesteśmy na poziomie wzrostu 1,4 st. C, a mieliśmy utrzymać je znacznie poniżej 2 st. C – zaznaczył Petteri Taalas. – Nasza planeta wysyła potężną wiadomość do światowych liderów o szybkie podpisanie i wdrożenie porozumienia paryskiego zanim przejdziemy do punktu bez powrotu – dodał.

Globalne ocieplenie -5

Przez El Nino idziemy na rekord rekordów

Słabnące już zjawisko klimatyczne El-Nino ponosi częściową winę za gwałtowny wzrost temperatury w 2015 r.
– Mało tego, będzie odpowiadało za kolejne wyjątkowo ciepłe lata – powiedział Dave Carlson. – Prawdopodobnie październik 2016 okaże się dużo cieplejszy niż październik 2015 i będzie to rekord temperatury wszech czasów – poinformował ekolog.
Źródło: AFP, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating