Jak poinformowała Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), na argentyńskiej stacji na Antarktydzie zanotowano temperaturę przekraczającą 18 stopni Celsjusza. Jeżeli wynik się potwierdzi, będzie to najwyższa temperatura zanotowana na tym kontynencie w historii pomiarów.

Jak twierdzą badacze, temperatura w czwartek w bazie w mieście Esperanza na północnym krańcu Półwyspu Antarktycznego wyniosła dokładnie 18,3 stopnia Celsjusza. Dane zarejestrowała Argentyńska Służba Meteorologiczna (SMN). Dotychczasowy rekord temperatury na tym kontynencie – z 24 marca 2015 roku – wynosił 17,5 st. C.

WMO potwierdzi wynik

Informację o nowym rekordzie weryfikować będzie WMO.

– Wszystko, co do tej pory widzieliśmy, wskazuje, że prawdopodobnie jest to rzeczywiście rekord, ale będziemy musieli oczywiście rozpocząć formalną ewaluację, kiedy dostaniemy pełne dane od argentyńskiej służby meteorologicznej – powiedział Randal Cerveny z WMO. Jak dodał, rekord temperatury prawdopodobnie jest związany z regionalnym zjawiskiem fenowym.

Rekord dla całego regionu Antarktyki, czyli obszaru na południe od szerokości geograficznej 60 stopni, wynosi 19,8 st. C. Odnotowano go na wyspie Signy w styczniu 1982 roku.

Odchylenie od średniej temperatury lądów i oceanów w 2019 roku (NOAA)

Topnienie zagraża podniesieniu poziomu mórz

Jak podaje WMO, Półwysep Antarktyczny, najbardziej na północ wysunięta część Antarktydy, jest jednym z najszybciej ocieplających się regionów na Ziemi.

W ciągu pół wieku temperatura wzrosła tam o 3 stopnie Celsjusza. Zmiany klimatu przyczyniły się do tak dużego topnienia pokrywy lodowej na biegunie południowym, że będzie się ona rozpadać. To na przestrzeni kolejnych stuleci może spowodować podniesienie poziomu mórz i oceanów na całym świecie o co najmniej trzy metry.

– Utrata pokrywy lodowej na Antarktydzie wzrosła sześciokrotnie od 1979 do 2017 roku.

Topnienie lodowców oznacza dla nas ogromny problem, mając na uwadze podniesienie globalnego poziomu mórz – powiedziała na konferencji prasowej Clare Nullis, rzeczniczka prasowa WMO.

 

 

 

Źródło: PAP, Reuters, WMO, ft.com
0 0 votes
Article Rating