Czterech górników zginęło, a los 26 pozostaje nieznany w rezultacie dwóch silnych wybuchów i serii zawałów w kopalni węglaSiewiernaja” w Workucie (Republika Komi) – poinformował dyrektor przedsiębiorstwa „Workutaugoł„, do którego należy kopalnia. Władimir Putin polecił otworzenie parlamentarnego śledztwa w sprawie wypadku.

Workuta, Rosja - Dwa silne wybuchy w kopalni węgla -2

Agencja TASS relacjonowała, że eksplozje i spowodowane przez nie zawały nastąpiły w czwartek po południu czasu moskiewskiego na głębokości 780 metrów. W tym czasie pod ziemią znajdowało się 110 górników, a bezpośrednio w rejonie awarii około ośmiu.

Workuta, Rosja - Dwa silne wybuchy w kopalni węgla -1

26 górników poszukiwanych

Pierwotnie informowano o odnalezieniu ciał dwóch górników. Los 28 był nieznany.W piątkowy poranek pojawiły się informacje o wydobyciu czterech ciał. 26 pracowników kopalni wciąż znajduje się pod ziemią.

W akcji ratunkowej uczestniczyły w nocy z czwartku na piątek 364 osoby posługujące się specjalistycznym sprzętem – wyliczał TASS. W pierwszym etapie operacji na powierzchnię udało się wywieźć 80 górników, z których ośmiu wymagało pomocy lekarskiej, czterech górników przewieziono do szpitala. W ministerstwie ds. nadzwyczajnych Rosji utworzono sztab kryzysowy, który koordynuje akcję ratowniczą.

Workuta, Rosja - Dwa silne wybuchy w kopalni węgla -3

TASS poinformował, że wszczęto dochodzenie, które ma ustalić, czy w kopalni nie doszło do naruszenia przepisów o bezpieczeństwie pracy.

W piątek prezydent Putin nakazał też powołanie komisji parlamentarnej, która przedstawi mu wyniki śledztwa.

Przedstawiciele operatora kopalni mówią, że do wybuchów doszło w następstwie nagłego uwolnienia się pod ziemią metanu.

 

Źródło: PAP, TASS, tvn24
0 0 vote
Article Rating