NASA opublikowała najnowsze zdjęcia wykonane przez InSight. Lądownik sfotografował wschód i zachód słońca na Marsie.

24 i 25 kwietnia kamera zamontowana na robotycznym ramieniu lądownika InSight wykonała zdjęcia wschodu i zachodu słońca. Zdjęcia zostały wykonane około godziny 5.30 i 18.30 czasu lokalnego na Marsie. Okres obrotu Czerwonej Planety jest bardzo zbliżony do naszej doby – zajmuje 24 godziny, 37 minut i 22 sekundy.

Słońce z innej perspektywy

Mars znajduje się w większej odległości od Słońca niż Ziemia. Dlatego widoczna na zdjęciu gwiazda wydaje się mieć jedynie dwie trzecie wielkości Słońca widzianego z Ziemi.

Wcześniej takie zdjęcia zrobiono 2 i 10 marca.

– To taka nasza tradycja, żeby na Marsie fotografować wschody i zachody słońca – powiedział Justin Maki, jeden z członków zespołu naukowego misji InSight. Na sesję znaleziono czas, ponieważ wiele z podstawowych zadań zostało już wykonanych.

Pierwsze zdjęcie marsjańskiego zachodu słońca uchwycił 21 sierpnia 1976 roku lądownik Viking 1. Z kolei Viking 2 uchwycił wschód z 14 czerwca 1978 roku. Od tego czasu kolejne zdjęcia wysyłały łaziki Spirit, Curiosity i Opportunity, który oficjalnie zakończył 15-letnią misję w lutym tego roku.

 

 

 

Źródło: tvnmeteo, NASA
0 0 votes
Article Rating