Okazuje się, że klimat podczas ewolucji ludzi, miał znaczenie. To właśnie odosobnione warunki pogodowe zadecydowały o tym, że równina Turkana we wschodniej Afryce stała się kolebką rodzaju homo.

Turkana

 

Homo to rodzaj ssaków naczelnych z rodziny człowiekowatych. Wraz z biegiem lat przyjmował różne formy. Pierwszy z rodzaju homo był Homo habilis, który występował w rejonie jeziora Turkana około 2 miliony lat temu. Można go uznać za przedstawiciela naszych najstarszych przodków. Równinę Turkana (obecnie w północno-zachodniej Kenii, we wschodniej Afryce) nazywa się kolebką ludzkości.

Badania wykazują, że w rejonie Turkana w czasie, kiedy pojawili się nasi najstarsi przodkowie, panował odmienny klimat. Jakimi cechami się wyróżniał i jak to wpłynęło na rozwój osobników rodzaju ludzkiego? Studia nad klimatem w tym okresie oraz zębami roślinożerców z tego regionu pomogły rozwikłać tę zagadkę. Zajął się tym Mikael Fortelius z Uniwersytetu w Helsinkach.

Fortelius wraz ze swoim zespołem przeanalizowali także dane dotyczące temperatury powietrza i wielkości opadów od ośmiu do dwóch milionów lat temu. Wykazują one, że trzy miliony lat temu wschodnia Afryka ogólnie stawała się coraz bardziej sucha. Okres ten trwał do około dwóch milionów lat temu, czyli do czasu, kiedy pojawili się pierwsi przedstawiciele rodzaju homo.

Tymczasem rejon jeziora Turkana zaczął osuszać się wcześniej, dzięki czemu stał się „fabryką nowych gatunków”, które zdążyły się przystosować do życia w nowych, bardziej suchych warunkach środowiskowych.

– Wiele gatunków powstaje w rejonie, który klimatycznie wyprzedza inne, dlatego właśnie równina Turkana mogła być regionem o dużej bioróżnorodności – powiedział Fortelius.

Specjaliści są w stanie wiele wyczytać z samych skamieniałości zębów. Krótkie, zaokrąglone zęby są dowodem na to, że środowisko w trakcie życia osobników było wilgotne, a roślinność bujna. Suchy klimat powoduje wykształcenie wysokich zębów, które ułatwiają przeżuwanie trawy.

 

Źródło: tvn24.pl
Tagi: Turkana, archeologia, kolebka, gatunek, homo, ludzki, ludzie, pochodzenie, Afryka, Kenia
0 0 votes
Article Rating