Mieszkańcy południowej części Kiusiu, trzeciej co do wielkości japońskiej wyspy, zostali ewakuowani przez władze w chwili gdy Aso – największy wulkan Japonii – wyrzucił z siebie słup gorącego popiołu. Podjęta prewencja ma na celu ochronę maksymalnie największej liczby ludzi w sytuacji, gdyby doszło do erupcji.

Wulkan Aso, Japonia - Ogromna erupcja największego aktywnego wulkanu w tym kraju 1

Wznoszący się na wysokość 1592 m n.p. wulkan Aso jest największym wulkanem na terytorium Japonii i jednym z największych na świecie. Kaldera wulkanu Aso, tj. powstałe wskutek gwałtownej eksplozji wielkie zagłębienie na szczycie góry, ma średnicę około 20 km i obwód 128 km.

Setki lat zagrożenia

Kroniki historyczne opisują 165 erupcji o różnej sile – najstarsze wzmianki pochodzą z 553 r. n.e. Ostatni wybuch Aso miał miejsce w 1993 roku. Wyróżnia go to, że spośród wszystkich wulkanów na całym świecie Aso najczęściej wybuchał w sposób spektakularny, rozsiewając tony pyłu i wypluwając ogromne ilości magmy.

Obecna wzmożona aktywność, manifestowana w postaci kilkukilometrowego słupa gorącego popiołu, ognia i bulgocącej w kalderze magmy, zmobilizowała lokalne władze do ewakuowania ludności zamieszkującej południowe rejony wyspy.

Państwo zniknie w magmie

Naukowcy obserwujący aktywność wulkaniczną na terenie Japonii ostrzegają, że w przeciągu jednego stulecia państwo japońskie zniknie z powierzchni Ziemi, pogrzebane pod warstwami magmy. Uważa się, że przyszłe erupcje będą śmiertelnym zagrożeniem dla życia około 127 mln ludzi.

Kamera online skierowana na wulkan Aso.
0 0 votes
Article Rating