Cztery osoby zginęły, a sześć zostało rannych w katastrofie wyczarterowanego przez francuskie wojsko samolotu, który rozbił się koło lotniska w Abidżanie w Wybrzeżu Kości Słoniowej – poinformowali w sobotę przedstawiciele lokalnych władz.

Według informacji ministra bezpieczeństwa Sidiki Diakite, zginęło czterech obywateli Mołdawii, a dwóch kolejnych zostało rannych. Ucierpiało także czterech obywateli Francji, którzy zostali przewiezieni do najbliższego szpitala.

– Na tę chwilę możemy powiedzieć, że dzisiejszego ranka około godziny 8:30 (10:30 czasu polskiego) samolot Antonow rozbił się z 10 osobami na pokładzie – powiedział Diakite.

Kilku rozmówców, na których powołuje się agencja Reutera, wskazywało, że wśród rannych byli francuscy wojskowi.

 

Walki z dżihadystami

Francja utrzymuje koło portu lotniczego Abidżanu wojskową bazę zaopatrzeniową dla wsparcia swych żołnierzy, zwalczających islamistów w państwach Afryki Zachodniej w ramach operacji Barkhane.

– Był to samolot wyczarterowany przez armię francuską dla sił Barkhane w celu wykonywania misji logistycznych – powiedział rzecznik armii francuskiej, pułkownik Patrick Steiger.

Dodał, że na razie nie wiadomo, co było przyczyną wypadku, a czterem rannym obywatelom francuskim udzielono pomocy medycznej we francuskiej bazie wojskowej przy porcie lotniczym.

Przyczyny katastrofy nie zostały jeszcze ustalone. Wiadomo jednak, że maszyna rozbiła się na plaży koło lotniska podczas bardzo złej pogody – trwała burza, padał intensywny deszcz, a morze było wzburzone, co utrudniało operację ratunkową.

An-26

An-26 to transportowa wersja dwusilnikowego turbośmigłowego samolotu pasażerskiego An-24.

 

0 0 votes
Article Rating