Specjaliści z firmy vpnMentor znaleźli na ogólnodostępnym serwerze dane niemal wszystkich obywateli Ekwadoru – poinformowało w poniedziałek BBC. Baza zawierała między innymi nazwiska, informacje finansowe i dane osobiste prawie 17 milionów osób.

„Wyciekło wiele poufnych informacji personalnych, umożliwiających identyfikację na poziomie indywidualnym” – napisali Noam Rotem i Ran Locar z vpnMentor.

Dostęp do serwera został już ograniczony przez krajowy zespół do spraw bezpieczeństwa i reagowania na incydenty komputerowe.

 

Jakie dane?

Znalezione dane obejmowały także m.in. osobiste numery identyfikacyjne, numery telefonów, dane stanu cywilnego, informacje o wykształceniu czy przebiegu pracy zawodowej.

Baza zawierała też dane dot. kont klientów jednego z największych banków Ekwadoru. W innym pliku znajdowały się dokumenty podatkowe firm.

Według badaczy cyberbezpieczeństwa wyciek ten jest szczególnie poważny ze względu na rozmiar i to, jak wiele informacji zostało ujawnionych na temat każdej osoby. Jak podali, znaleziono 18 GB danych w różnych plikach, zapisanych na serwerze chmurowym Amazona obsługiwanym przez ekwadorską firmę marketingową i analityczną Novaestrat. Firma nie odpowiedziała na prośbę BBC o komentarz.

Serwis ZDNet podkreślił, że ujawnione dane mogą być bardzo cenne dla miejscowych gangów przestępczych, gdyż zawierają informacje o bogatych obywatelach Ekwadoru, jak ich adresy domowe, czy mają dzieci, jakimi samochodami i o jakich numerach rejestracyjnych jeżdżą.

 

 

 

Źródło: PAP, BBC
0 0 votes
Article Rating