Naukowcom z Holandii udało się wyhodować miniaturowe wersje gruczołów łzowych. Na dodatek, dzięki właściwie dobranym substancjom chemicznym, udało się je pobudzić do wytwarzania łez. Wyniki eksperymentu mogą być przydatne w badaniach nad zaburzeniami narządu wzroku.

Zdjęcie ilustracyjne

Miniaturowe ludzkie gruczoły łzowe, które faktycznie płaczą, udało się wyhodować naukowcom z Instytutu Hubrechta i Utrecht Science Park w Holandii. Mogą one służyć jako model do badania dokuczliwych schorzeń, na przykład zespołu suchego oka, a w przyszłości posłużyć do przeszczepów pacjentom z niedziałającymi gruczołami łzowymi.

Praca na ten temat ukazała się w czasopiśmie naukowym „Cell Stem Cell”.

 

Czym jest gruczoł łzowy?

Gruczoł łzowy to mały twór zlokalizowany w górnej części oczodołu. Jego zadaniem jest wydzielanie płynu łzowego niezbędnego do nawilżania i odżywiania rogówki oka. Płyn ten posiada również składniki antybakteryjne.

– Dysfunkcja gruczołu łzowego, z jaką mamy do czynienia na przykład w zespole Sjögrena, może mieć poważne konsekwencje, w tym przewlekłą suchość oka czy nawet owrzodzenie rogówki prowadzące do ślepoty. A szacuje się, że co najmniej pięć procent dorosłej populacji cierpi na zespół suchego oka – mówiła okulistka dr Rachel Kalmann, główna autorka badania.

Jednak dokładne mechanizmy stojące u podstaw funkcjonowania gruczołu łzowego były do tej pory nieznane. Brakowało też wiarygodnych modeli do jego badania in vitro.

 

Wyhodować i zmusić do płaczu

Naukowcy z zespołu Kalmann wykorzystali technologię organoidów do wyhodowania w laboratorium miniaturowych wersji mysich i ludzkich gruczołów łzowych. Organoidy to nic innego jak maleńkie, trójwymiarowe struktury, które naśladują funkcje rzeczywistych narządów.

Po ich stworzeniu badacze stanęli jednak przed dużym wyzwaniem: jak sprawić, aby doprowadzić je do płaczu. Marie Bannier-Hélaouët, jedna z uczestniczek eksperymentu, wyjaśniła, że „organoidy były hodowane przy użyciu koktajlu z czynników stymulujących wzrost, a aby mogły płakać, naukowcy musieli ten koktajl po prostu nieco zmodyfikować”.

– Teraz nasze gruczoły łzowe w naczyniu są stale mokre, tak samo jak nasze oczy – dodała.

Ludzie płaczą na przykład w odpowiedzi na przykład na ból. Organoidy płaczą w odpowiedzi na bodźce chemiczne, takie jak noradrenalina. Komórki organoidów ronią łzy po wewnętrznej stronie, zwanej prześwitem, w rezultacie czego organoid puchnie jak balon. Dlatego wielkość tych sztucznych narządów może służyć jako wskaźnik tworzenia się i wydzielania łez.

– Nasze kolejne eksperymenty ujawniły, że różne komórki gruczołu łzowego wytwarzają różne składniki łez. I że komórki te bardzo odmiennie reagują na bodźce wywołujące łzy – mówił współautor publikacji Yorick Post.

Naukowcy wyjaśnili, że łzy produkowane są i wydzielane przez kilka typów komórek, choć ich model zawiera tylko jeden z nich. Na potrzeby swojej pracy stworzyli atlas komórek gruczołu łzowego i uwidocznili różnice między nimi.

– W przyszłości chcielibyśmy wyhodować w naczyniu również inny typ komórek gruczołu łzowego, tak zwane komórki groniaste. W ten sposób ostatecznie będziemy w stanie wyhodować pełny gruczoł łzowy w laboratorium – opowiadał Post.

 

Nadzieja okulistyki

Zdaniem autorów publikacji rozwój miniaturowych gruczołów łzowych jest wielką nadzieją dla pacjentów cierpiących z powodu zaburzeń tego narządu. Grupy badawcze z całego świata mogą w oparciu o ten model identyfikować nowe leki dla osób, których oczy nie wytwarzają wystarczającej ilości łez. Ponadto organoidy można wykorzystać do badania, w jaki sposób powstają nowotwory gruczołu łzowego i jak je leczyć.

– Miejmy nadzieję, że w przyszłości będzie je można nawet przeszczepiać pacjentom z niedziałającymi gruczołami łzowymi – podsumowała Bannier-Hélaouët.

 

 

Źródło: PAP

 

0 0 votes
Article Rating