Niektóre pustynne wydmy wydają niezwykłe dźwięki, o czym przekonało się wielu podróżników. Najnowsze badania pozwalają wytłumaczyć zjawisko „śpiewającego” piasku.

camel caravan crossing desert

Wielu podróżników przemierzając piaszczyste pustynie doświadczyło niezwykłego zjawiska. Wydmy, w pewien sposób, po prostu… śpiewały.

 

Dlaczego wydmy śpiewają

Globtroterzy od zawsze zastanawiali się skąd dobiega nieziemski odgłos, który zdaje się dochodzić z wnętrza wydm. Najnowsze badania wyjaśniają przyczynę dźwięku wydawanego przez piasek.

Jak tłumaczy portal Scientific American, gdy piasek przesuwa się po powierzchni wydmy, jego suche górne warstwy zatrzymują i odbijają dźwięk o specyficznej częstotliwości w stronę wilgotniejszego piasku, znajdującego się we wnętrzu wydmy.

 

Muzyka na radarze

Badania wydm Kelso i Eureka na pustyni Mojave w Kalifornii rozwiązały zagadkę. Badacze oszacowali strukturę wydm za pomocą radarów i zmierzyli tworzoną przez nie „muzykę” za pomocą mikrofonów zakopanych w piasku. Jak twierdzą naukowcy, najlepszym czasem na słuchanie piosenek wyśpiewywanych przez wydmy jest upalne lato, kiedy gruba warstwa suchego piasku generuje i wzmacnia dźwięk o częstotliwości 80 Hz zupełnie jak wiolonczela.

Гурiлдеген самолеттiн дауысы шыгады сырганасан ✈️ #singingdunes #altynemel #happytime #travel #kz #kazakhstan #kzmylove Film zamieszczony przez użytkownika Динара Қуанышқызы (@dikofly) 30 Lip, 2014 o 11:15 PDT

 

 
Źródło: Science, tvnmeteo

 

0 0 votes
Article Rating