W ostatnich dniach w Australii jest wyjątkowo gorąco. Miejscami odnotowano nawet 46 st. C. Temperatura jest o 10 st. C wyższa niż zazwyczaj. – Nie mamy dobrych informacji – zapowiadają meteorolodzy.

upaly-w-australii

W Australii trwa fala upałów. Największy skwar panuje w Queensland. W niektórych regionach stanu w piątek 2 grudnia temperatura przekroczyła 46 st. C. Najwyższą odnotowano w miejscowości Birdsville w zachodniej części Queensland, gdzie tuż przed godziną 13.30 lokalnego czasu termometry wskazały 46,5 st. C.Najniższa temperatura w Queensland panuje we wschodniej części stanu, w Gold Coast. Tam również jest ciepło, ale nie upalnie. Ludzie szukali ochłody w oceanie.

Gorący grudzień

Synoptycy z australijskiej rządowej agencji meteorologicznej (Bureau of Meteorology) ostrzegają, że końca fali upałów nie widać.

– Warunki synoptyczne sprzyjają utrzymywaniu się nieznośnego skwaru, szczególnie w południowych i centralnych regionach Queensland – powiedziała starsza meteorolog Michelle Berry. Nie mamy dobrych informacji. Upał potrwa przynajmniej do połowy a może nawet do końca przyszłego tygodnia – dodała.

Według ekspertów przez najbliższe dni temperatura ma być o około 10 stopni wyższa niż zazwyczaj.

Udary cieplne

Co najmniej sześć osób dostało udarów cieplnych w stanach Nowa Południowa Walia i Queensland. Lekarze proszą o rozwagę, szukanie ochłody i ograniczenie prac fizycznych na dworze.

Berry zaznaczyła, że gorąca i sucha pogoda zwiększa ryzyko pożarów.

0 0 votes
Article Rating