Jedyna słoweńska elektrownia atomowa wyłączyła się automatycznie z powodu „drobnego incydentu, który nie spowodował żadnego opadu promieniotwórczego” – poinformowali przedstawiciele tej siłowni.

Rzeczniczka elektrowni Krszko (30 km na zachód od chorwackiego Zagrzebia) Ida Novak Jerela powiedziała, że powodem automatycznego wyłączenia reaktora była przerwa w przesyłaniu energii elektrycznej linią prowadzącą z siłowni do stolicy Chorwacji.

Zapewniła, że ryzyko promieniowania było „zerowe”. Elektrownia Krszko ma wznowić funkcjonowanie, gdy zostanie ustalona i usunięta przyczyna przerwania linii energetycznej.
Dyrektor elektrowni Stane Rozman podkreślił, że fakt, iż doszło do automatycznego wyłączenia pokazuje, że wszystkie zabezpieczenia zadziałały bez zarzutu.

Elektrownia Krszko jest wspólną własnością Słowenii i Chorwacji. Została wybudowana przez firmę Westinghouse i rozpoczęła działalność w 1983 roku. Jej reaktor ma moc 2 tysięcy megawatów. Ma być ostatecznie wyłączona w 2023 roku, ale obrońcy środowiska domagają się od rządu Słowenii, żeby nastąpiło to wcześniej. Rząd planuje natomiast budowę kolejnego reaktora w 2013 roku.

Źródło: http://www.tvn24.pl/12691,1696809,0,1,elektrownia-atomowa-sie-wylaczyla,wiadomosc.html

0 0 votes
Article Rating