Już niedługo nie będziesz musiał wytężać wzroku, żeby dopatrzyć się numeru autobusu, który Ci uciekł. Dzięki nowym soczewkom dostrzeżesz go bez problemu. Naukowcy wynaleźli szkła kontaktowe, które są w stanie przybliżyć obraztrzykrotnie.

Soczewki z trzykrotnym zoomem

Naukowcy z Politechniki Federalnej w Lozannie w Szwajcarii poczynili ogromy postęp w dziedzinie optyki. Wynaleźli soczewki kontaktowe, które pozwalają na przybliżenie obrazu, który widzimy. Eksperci twierdzą, że innowacyjne soczewki mogłyby pomóc osobom, które mają zaburzenia widzenia, a w szczególności chorych na zwyrodnienie plamki żółtej.

Nowe soczewki określa się mianem małych teleskopów, ponieważ są w stanie powiększyć obraz aż trzykrotnie.

 

Wojskowy rozkaz

Badanie zleciło amerykańskie wojsko, dlatego w pierwszej kolejności produkcja soczewek zostanie przekazana żołnierzom. Staną się niezastąpione na polach bitwy, ponieważ czujność i uwaga jest bardzo cenna w tym zawodzie. Dzięki superwzrokowi żołnierze uzyskają większą skuteczność w działaniu.

 

Aluminiowe wstawki

Czym się różnią od tradycyjnych soczewek? Przede wszystkim są większe i bardziej sztywne. Ich grubość sięga 1,5 mm. Na wysokości tęczówki znajdują się paski aluminium, które odpowiadają za powiększanie widzianego obrazu.

 

Kontroluj mruganiem

A jak kontrolować to, czy chcemy przybliżyć obraz czy nie? Wystarczy w odpowiedni sposób mrugnąć prawym okiem. Kiedy je przymkniemy, obraz powiększy się. Mrugnięcie lewym okiem z powrotem pomniejszy obraz.

 

Wcześniejsze próby

Nie są to pierwsze soczewki tego typu. Wcześniejsze wersje jednak nie są tak skuteczne, jak najnowszy wynalazek. Prototyp – przez to, że przepuszczał bardzo małą ilość powietrza do oka -mógł być noszony przez bardzo krótki czas.

Cały czas trwają prace udoskonalające nowy typ soczewki, dlatego zanim zobaczymy je na rynku, minie jeszcze trochę czasu.

 

Źródło: tvnmeteo
szkła kontaktowe, zoom optyczny, mrugnięcie powiekami, przybliżenie obrazu, trzykrotnym, contact lenses, optical zoom, blink eyes, zooming, three.
0 0 votes
Article Rating