Naukowcy od dawna zastanawiali się, gdzie w naszym mózgu kryje się nasza wyobraźnia. Najnowsze odkrycie sugeruje, że wyobraźnia to współpraca indywidualnej dla każdego z nas sieci neutronów. Odkrycie może pomóc w rozwoju sztucznej inteligencji, czyniąc ją bardziej „ludzką”.

– Nasze odkrycia zbliżają nas do zrozumienia, w jaki sposób organizacja pracy naszego mózgu odróżnia nas od innych gatunków – mówi Alex Schlegel, główny autor badania, doktorant z należącego do Ligi Bluszczowej uniwersytetu Dartmouth.

 

Indywidualna sieć neutronów

– To właśnie wyobraźnia, umiejętność rożnego spojrzenia i wyobrażenia sobie wielu rzeczy, a tym samym, wymyślenie nowych rozwiązań w sposób twórczy zdecydowała, że jesteśmy gatunkiem dominującym i tak rozwiniętym – podkreśla Schlegel.

– Zrozumienie ludzkiej zdolności do kreatywności, tego, jak i gdzie „powstaje” to szansa na udoskonalenie sztucznej inteligencji – dodaje autor badań.

Uczeni z zespołu Schlegel założyli, że nasza wyobraźnia to efekt współpracy sieci neuronów z mózgu, rozproszonych po różnych jego częściach. By to potwierdzić, piętnastu ochotnikom zadawano różne zadania, podczas których musieli zarówno rozwiązać jakiś problem, jak i wyobrazić sobie np. trzmiela z głową byka.

Podczas gdy badani zastanawiali się, jak mógłby wyglądać taki twór, monitoring ich mózgu pokazał, że rzeczywiście rozległe obszary naszego najpiękniejszego organu odpowiadają za pracę wyobraźni.

Rozbłyski części mózgu, które są angażowane podczas gdy my sobie marzymy (Autor: Alex Schlegel)

Źródło: science daily, tvnmeteo
0 0 vote
Article Rating