„Nature Communications” poinformowało, że badania prowadzone w ostatnich tygodniach na myszach wykazały, że wysoki poziom białka SIRT6 może wydłużać życie nawet o 30 procent. W przypadku ludzi mogłoby to oznaczać, iż osoba 90-letnia przeżyłaby aż 120 lat.

Białko SIRT6 bierze udział w regulacji kilku procesów biologicznych, takich jak np. starzenie się, otyłość czy też insulinooporność. Podczas badań zaobserwowano, że myszy z wysokim poziomem białka SIRT6 żyły o 30 procent dłużej niż grupa kontrolna.
Myszy oprócz tego lepiej radziły sobie z wieloma chorobami, takimi jak nowotwory czy choroby krwi oraz wykazywały taki sam poziom aktywności co młode osobniki.
Naukowcom udało się również w dalszej fazie swoich badań rozpracować mechanizm odmładzającego działania SIRT6, na mocy którego ustalono, że starsze zwierzęta tracą zdolność do generowania energii, gdy nie mają dostępu do jej zewnętrznych źródeł.
„Jeśli tylko nam się uda ustalić, jak aktywować te procesy u ludzi, to będziemy mogli opracować metody, które będą sprzyjały dłuższemu zdrowemu życiu” – napisali autorzy badania.
Źródło: BBC
5 3 votes
Article Rating