W wyniku intensywnych opadów deszczu i związanym z nimi zagrożeniem lawinami błotnymi i podtopieniami ewakuowano mieszkańców części Spitsbergenu. Według synoptyków w kilkanaście godzin może spaść nawet trzykrotnie więcej deszczu niż podczas całego roku.

spitsbergen-svalbard-norwegia

W zachodniej części Spitsbergenu (wyspy w archipelagu Svalbard na północ od Norwegii) od wtorkowego poranka intensywnie pada deszcz. Według synoptyków w sumie ma spaść nawet 600 l/mkw. deszczu. Podkreślają oni, że opady ustaną we wtorek wieczorem.

Władze podjęły decyzję o ewakuacji mieszkańców z obszarów podatnych na zalania i osuwiska w stolicy Svalbardu czyli w Longyearbyen. W niebezpieczeństwie są również mieszkańcy miejscowości Nybyen.

 

Niesprzyjająca przyroda

Opady mogą być katastrofalne z uwagi na ubogą szatę roślinną i jałową glebę. Surowy klimat utrudnia magazynowanie opadów, dlatego praktycznie całkowicie spływa on po powierzchni. Opady na Svalbardzie są dość niskie i wahają się rocznie od 200 do 300 l/mkw. rocznie co ma związek z oddziaływaniem suchych mas powietrza arktycznego. Svalbard zaliczany jest tzw. arktyczną pustynią.

 

Wyjątkowo ciepło

O tej porze roku wyspa powinna być pokryta lodem i śniegiem. Natomiast obecnie pogoda nie sprzyja opadom śniegu. W okolicy północnego koła podbiegunowego jest teraz o około 10-15 st. C cieplej niż zazwyczaj na początku listopada.

 

0 0 vote
Article Rating