Aktywiści z organizacji Sea Shepherd opublikowali wstrząsające nagranie, na którym udokumentowali rzeź waleni u wybrzeży Wysp Owczych. Mimo sprzeciwów obrońców zwierząt, krwawa tradycja jest zaciekle broniona przez władze wysp i lokalnych mieszkańców. Tylko w czwartek zarżnięto 250 zwierząt.

Zeker 200 grienden zijn gisteren afgeslacht bij de Faeröer-eilanden. De eerste grind (griendenjacht) vond plaats in Bøur op Vágar eiland. Zo’n 150 dieren werden het strand opgesleept en genadeloos afgeslacht. Actievoerende Sea Shepherd-vrijwilligers Rossie Kunneke (Zuid-Afrika), leider van het Sea Shepherd-team op het vaste land en Christophe Bondue (België) werden gearresteerd. Volgens de politie van de Faeröer-eilanden worden ze beschuldigd van het verstoren van de grind. Dat doe je volgens de wet al als je je minder dan 1 mijl van een griend bevindt.

Polowanie na grindwale, czyli walenie z rodziny delfinowatych, to na Wyspach Owczych tradycja. Sięga czasów Wikingów, dla których polowanie było sposobem na zdobycie pożywienia. Obecnie nie ma ono uzasadnienia ekonomicznego. Myśliwi wypatrują zwierzę i rybackimi łodziami zapędzają je do zatoki. Żeby wyciągnąć walenie na brzeg, w otwory oddechowe wbijają im tępe haki. Gdy ssaki są już wystarczająco blisko brzegu, przyłączają się kolejni mieszkańcy. Walenie zabija się następnie specjalnymi nożami. Woda w zatoce staje się czerwona od krwi. Brutalny rytuał często obserwują dzieci. Mięso z waleni jest rozdzielane między mieszkańców Wysp.

Wyspy Owcze - Kretyńska tradycja z czasów wikingów, zbiorowy mord waleni dla zabawy -1

Od wielu lat organizacje broniące zwierząt podkreślają, że rzeź przeprowadzana co roku przez mieszkańców Wysp Owczych nie ma żadnego uzasadnienia i apelują, by zrezygnowali z tej tradycji.

Działająca na rzecz ochrony środowiska morskiego organizacja Sea Shepherd, szacuje, że co roku zabija się w ten sposób około tysiąca waleni.

250 ssaków zarżniętych w jeden dzień

Jak alarmuje Sea Shepherd, w tym roku tylko w czwartek mieszkańcy Wysp Owczych zarżnęli 250 waleni – 150 w okolicach miejscowości Bour i kolejne w pobliżu największego miasta archipelagu, Thorshavn. Aktywistów, którzy nagrywali rzeź i usiłowali protestować, zatrzymała policja. Nowe regulacje przewidują niezwykle surowe kary za utrudnianie polowań – mogą za to grozić nawet dwa lata więzienia. Członkowie Sea Shepherd uważają, że zostały stworzone specjalnie po to, by uniemożliwić im „przeszkadzanie”.

Wyspy Owcze - Kretyńska tradycja z czasów wikingów, zbiorowy mord waleni dla zabawy -2

Aktywistom udało się jednak udokumentować masakrę na szokującym nagraniu, które opublikowano w internecie. Zawiera ono sceny, które mogą być nieodpowiednie dla wrażliwych widzów.

Wyspy Owcze to archipelag położony pomiędzy Wielką Brytanią, Islandią i Norwegią. Stanowią terytorium zależne Danii, mają jednak szeroką autonomię. Aktywiści zarzucają jednak Danii, że kraj nie powinien przymykać oczu na barbarzyński rytuał, który co roku ma miejsce na wyspach.

0 0 votes
Article Rating