Zespół badaczy odkrył tego kolosa po wielu latach poszukiwań. Nowy gatunek żyje na drzewach, jest pięć razy cięższy niż znane nam szczury i potrafi samymi zębami rozrywać twarde skorupy orzechów kokosowych. Naukowcy dowiedzieli się o szczurze dzięki mieszkańcom Wysp Salomona.

Gdy po raz pierwszy zoolożka Tyrone Lavery odwiedziła Wyspy Salomona, usłyszała pogłoski o gigantycznym, przypominającym oposa szczurze, który skrywa się wśród drzew i z łatwością przegryza orzechy kokosa. Po latach poszukiwań oraz działań na rzecz widmowego gryzonia, Lavery oraz dwójka badaczy – John Vendi i Hikuna Judge – nareszcie trafili na jego ślad.

 

Widmowy kolos i lokalna legenda

– Ten nowy gatunek, Uromys vika, naprawdę robi wrażenie: to po prostu ogromny, przerośnięty szczur – stwierdziła Lavery, badaczka z Muzeum Polnego w Chicago. – To pierwszy gatunek szczura od 80 lat odkryty na Wyspach Salomona. I to nie tak, że nie próbowaliśmy go znaleźć – zarzeka się. – Po prostu zbyt dobrze się przed nami skrył – dodała.

Wyspy Salomona to wyspiarskie państewko półtora tysiąca na północny zachód od Australii o ekosystemie niemal zupełnie odizolowanym od innych. Ponad połowy gatunków tu występujących nie odnajdziecie nigdzie więcej – stąd właśnie wyspy stanowią prawdziwy raj dla badaczy takich jak Lavery.

– Gdy po raz pierwszy spotkałam ludzi z wyspy Vangunu, podekscytowała mnie ich opowieść o tajemniczym szczurze vika, który czyha na gałęziach drzew – dodała. – Dopiero zaczynałam wtedy studia doktoranckie, czytałam mnóstwo książek o odległych krainach i zaskakujących odkryciach – dodała.

Wyspy Salomona

Gdzie ten gryzoń?

Niestety, po latach poszukiwań wciąż nie udało się odnaleźć ogromnego gryzonia.

– Zaczęłam zastanawiać się, czy to w ogóle jest odrębny gatunek. Być może to tak naprawdę pospolity szczur, którego miejscowi nazywali zupełnie inaczej – przyznała.

Poszukiwania utrudnił też domniemany tryb życia tego gryzonia:

– Gdy poszukujesz czegoś, co żyje i żeruje na ziemi, przeczesujesz jedynie dwa wymiary – przód i tył, lewo i prawo. Sprawa komplikuje się, gdy przeszukujesz kilkunastometrowe drzewa – dodała.

Wreszcie, po latach poszukiwań, jednego ze szczurów udało się przydybać w pniu spróchniałego drzewa.

 

Zupełnie nowy gatunek

– Gdy tylko go zobaczyłam, wiedziałam, że natknęłam się na coś zupełnie wyjątkowego – stwierdziła Lavery. – Jak dotąd wiadomo jedynie o ośmiu gatunkach szczura endemicznych dla całych Wysp Salomona, a sam skan czaszki pozwala mi wyeliminować większość z nich – stwierdziła.

Szczegółowa analiza DNA pozwoliła potwierdzić domysły badaczki. Ogromny szczur zyskał nowe miano – Uromys vika.

– Teraz widzimy, jak ważna jest praca z lokalnymi społecznościami – powiedziała badaczka.

Nowy gatunek jest znacznie większy od pospolitego szczura – bywa aż pięć razy cięższy i większy od naszych „znajomych” z piwnicy. Co więcej, jest tak silny, że potrafi sforsować twardą kokosową skorupę bez większego wysiłku. Prowadzi nadrzewny tryb życia i unika wycieczek na ziemię.

Na skraju wymarcia

Gdy tylko odkryto Vikę, z miejsca została zaklasyfikowana jako „gatunek na skraju wymarcia”, przede wszystkim z uwagi na wycinkę drzew oraz wyjątkowo ograniczony habitat, na którym przebywa. „Gigant” jest też niezwykle istotny dla lokalnych społeczności.

Nowy gatunek gryzonia tak miał wyglądać (Peggy Macnamara, The Field Museum)

– Te gryzonie to ważny element tej kultury – stwierdziła Lavery. – Ludzie o nich śpiewają, dzieci układają rymowanki – stwierdziła. – Jestem z siebie naprawdę dumna – w końcu odkryłam nowy gatunek – dodała.

 

0 0 votes
Article Rating