W ciągu ostatnich kilku dni na Słońcu wystąpiły dwie strefy magnetyczne. Pierwsza 14 kwietnia, 122 stopnie na wschód oraz 180 stopni dalej, czyli 58 stopni na zachód. Prawie każda strefa ma oddziaływanie po przekątnej naszej gwiazdy. Druga strefa wystąpiła 20 kwietnia, 92 stopnie na wschód oraz 88 stopni na zachód.

Popatrzcie na energię rozbłysków w całym 25. cyklu słonecznym. Na wykresie zsumowałem energię wszystkich rozbłysków dla każdego dnia. Jak widzimy, w ostatnich dniach mamy maksymalną aktywność naszej gwiazdy od strony Ziemi.

Tak aktywność wygląda od początku 2022 roku

20 kwietnia w ciągu doby mieliśmy w sumie 380 uW/m2, co stanowi rekord w tym cyklu słonecznym, który rozpoczął się w grudniu 2019 roku.

Lista rozbłysków klasy M i X od początku 2022 roku

Lista rozbłysków tylko klasy X od początku 25. cyklu słonecznego

Poniżej siatka dobowych przesunięć względem szerokości geograficznej naszej gwiazdy

 

Podczas oglądania filmów zwróćcie uwagę, jak narasta aktywność Słońca nad równikiem na wschodzie tarczy na kilkadziesiąt godzin przed 14 kwietnia. Popatrzcie również na wzrost aktywności Słońca „w okolicach” 20 kwietnia po przekątnej, czyli pod równikiem na zachodzie – 88 stopni.

 

Ostatnie 2 tygodnie na filmie, satelita SOHO-C2 i C3

Zwracajcie uwagę na te daty i miejsca wyrzutu plazmy.

 

Poniżej filmy z satelity SDO – całe Słońce

Grupa plam słonecznych nad równikiem, na wschodzie tarczy.

 

Filmy z satelity SDO – grupa plam nad równikiem, na wschodzie – strefa 122 stopni i kilka dni później 92 stopnie

 

Filmy z satelity SDO – plama pod równikiem, na zachodzie – strefa 58 stopni i kilka dni później 88 stopni

 

Kolejne plamy na wschodzie

Kolejna strefa, która szczyt miała 20 kwietnia, wpłynie prawdopodobnie na plamy, które zbliżają się do nas od wschodu, tym razem pod równikiem. Widać te plamy na zdjęciach z satelity STEREO-Ahead, który jest aktualnie na orbicie 30 stopni na wschód.

 

Źródło: LosyZiemi.pl
5 1 vote
Article Rating