Poniedziałkowe kłopoty Google. Nie działały takie usługi jak Gmail i YouTube. Downdetector.pl informował, że problemy techniczne dotyczyły przede wszystkim Europy, ale sygnały o awarii napływały także z innych kontynentów. To oznaczało potężne perturbacje dla ludzi pracujących zdalnie, dla dzieci uczących się w domach, dla przedsiębiorców i kierowców. Awaria wystąpiła 14 grudnia.

Google, Gmail i Youtube przestały działać w wielu miejscach w Polsce, a także w innych krajach przed godziną 13:00. O godzinie 14:20 zespół Google poinformował, że awaria została usunięta.

Jak alarmowali użytkownicy, nie można było się zalogować na komputerach ani do poczty Gmail, ani do Youtube.

Informatycy z firmy Google przyznawali, że nie znają dokładnego powodu awarii. Informowali, że mogło chodzić o błędy w oprogramowaniu.

Użytkownicy Google zgłaszali awarie w kluczowych usługach biurowych, w tym Workspace (Dokumenty, Arkusze, Prezentacje), Meet i poczcie Gmail wraz ze swoim Kalendarzem i Kontaktami. Nie działał też webowy interfejs do usługi Dysk Google.

Nie działał Google Classroom – to znaczy, że w wielu miejscach nie odbywały lekcje zdalne.

Jak czytamy w „New York Time”, awaria Google miała zasięg globalny. Według agencji AP problem objął ok. 90 proc. użytkowników. Potwierdza to mapa, dostępna w serwisie downdetector.pl.

Jak podaje BBC, awaria dotyczyła również „inteligentnych” urządzeń połączonych z systemami firmy, takimi jak Google Home, co uniemożliwiło niektórym użytkownikom np. zgaszenie lub zapalenie świateł w domu.

O godzinie 14:20 zespół Google poinformował, że awaria została usunięta.

 

Red.:

Google odpłaci Europie za 100 mln euro kary za ciasteczka ;-)
Jakby nagle wycofali swoje usługi z całej Europy, to pada wszystko. Przeciętni ludzie nie byliby w stanie znaleźć alternatywy, a Gmail czasami jest jedyną formą komunikacji dla wielu firm i instytucji.

Francuska Krajowa Komisja do spraw Informatyki i Wolności nałożyła kary w wysokości 100 mln euro na Google i 35 mln euro na Amazona za wgrywanie plików cookie bez zgody użytkowników

Może być powiązane, ale czy hakerzy zdołaliby skutecznie zablokować usługi Google?
A czy Google przyznałoby się, że hakerzy zdołali zablokować ich ważne usługi?

USA – Kilka agencji rządowych było celem cyberataków, podejrzewana jest Rosja

Podczas oddziaływań magnetycznych tworzą się strefy równowagi magnetycznej, i następuje spływ elektronów i protonów, które docelowo trafiają do jonosfery.
Jonosfera zwiększa wtedy objętość generując drgania magnetyczne, które to drgania wpływają na pole magnetyczne lokalnie i globalnie.
Z moich badań wynika, że pojawiają się wtedy błędy w komunikacji radiowej (szczególnie granice zasięgu) jak i kablowej (szczególnie na większe odległości), co w konsekwencji powoduje tak duże zatory w pakietach, że na intensywnie eksploatowanych łączach może to wywołać awarie.  Już nie raz były duże awarie serwerowni podczas burz geomagnetycznych i jonosferycznych.

Częstotliwości składowe w ziemskim polu magnetycznym podczas szczytu oddziaływań. Pomiar w Głogowie.

W poniedziałek 14 grudnia mieliśmy szczyt oddziaływań, które było mocniej odczuwalne także w pomiarach. Pojawiły się dwa trzęsienia ziemi; 6.0 w Chile i 5.7 na Morzu Norweskim. Wystąpiła erupcja Etny. Takie zaburzenia w polu mogły wpłynąć na awarię.

Średniej siły oddziaływania magnetyczne wystąpią między 10-14 grudnia, z silnym szczytem 10, średnimi 11 i 12 oraz słabszym 14 grudnia

 

 

 

Źródło: PAP
2.3 3 votes
Article Rating