Starty rakiet należą do spektakularnych zdarzeń, ale nie każdy odbywa się w tak malowniczych okolicznościach, jak w przypadku misji GREECE na Alasce. Rakietę z sondą wystrzelono tam w sam środek zjawiskowych kurtyn zorzy polarnej.

Należąca do NASA rakieta sondażowa została wystrzelona w poniedziałek z poligonu badawczego Poker Flat na Alasce, leżącego około 50 km na północny-wschód od miasta Fairbanks. Jej start to element projektu GREECE (Ground-to-Rocket Electrodynamics – Electron Correlative Experiment).

Termin przypadający akurat podczas wystąpienia zorzyVenetie nie był przypadkowy – sonda ma dokładnie badać warunki panujące w rozgrzanych, elektrycznie naładowanych obłokach gazu albo plazmy, w których powstają pasma zorzy.

„Nie możemy się doczekać”

Naukowcy liczą, że te badania pozwolą lepiej poznać oddziaływania zjawisk zachodzących na Słońcu na naszą planetę i wzbogacą wiedzę o interakcji energii i cząsteczek pochodzących od naszej gwiazdy z ziemską magnetosferą.

– Warunki były optymalne. Nie możemy się doczekać przekopywania przez te dane – powiedziała główna badaczka misji Marilia Samara z Southwest Research Institute w San Antonio.

Start rakiety sondażowej misji GREECE z Poker Flat na Alasce

Źródło: NASA, tm