Nowożytne obserwacje słońca sięgają 400 lat wstecz. Czym jest zatem pewność naukowców co do ich umiejętności przewidywania zachowania naszej gwiazdy jak nie ignorancją. Z wielu zagrażających nam kataklizmów najmniej dostrzegamy potencjalne zagrożenie ze strony Słońca jako swoistego włącznika rozmaitych rekacji stanowiących konsekwencję jego zachowania.Jak donosi brytyjski Guardian jest jeszcze sporo do odkrycia na temat plam na Słońcu, rozbłysków słonecznych i ich wpływu na pogodę. Szczyt 11-letniego cyklu słonecznego przewidywany jest na lata 2012/ 2013 roku, jednak silne zmiany w aktywności powierzchni Słońca już się rozpoczęły – donosi guardian.co.uk.

Naukowcy liczą na wzbogacenie swojej wiedzy przez najbliższe dwa lata. Jedni chcą dokładniej zbadać wpływ na zmiany klimatyczne, inni zajmują się zakłóceniami elektrycznymi, które w skrajnym przypadku mogłyby poważnie uszkodzić sieć elektroenergetyczną.

Gigantyczne ilości energii wysyłane w rozbłyskach słonecznych pokonują dystans dzielący Słońce od Ziemi w dwa, maksimum trzy dni. Właśnie one odpowiadają za zjawisko zorzy polarnej widziane na ogół na dalekiej północy. W trakcie nadchodzącego okresu, zjawisko to może być widzialne na większym obszarze. Znane są przypadki obserwowania zorzy polarnej nawet w Hiszpanii.

25 stycznia 1938 roku niebo zabarwiło się na zielono i czerwono nad prawie całą Europą. Wiele osób alarmowało straż pożarną, biorąc rozbłyski za łunę dalekiego, potężnego pożaru. Podczas najsilniejszej burzy słonecznej w 1857 roku podpaleniu uległy druty sieci telegraficznej. Wielu specjalistów obawia się destrukcyjnego wpływu spodziewanych plam słonecznych na szeroko używaną elektronikę – podaje guardian.co.uk.

 

0 0 votes
Article Rating