W ostatnich dniach zaobserwować można szczególny wzrost aktywności wulkanicznej. Erupcje odnotowano na wulkanie Piton de la Fournaise, Anak Krakatau, Nishinoshimie, Mount Agung. Niepokój budzi również wzrastająca aktywność sejsmiczna oraz geologiczna w rejonie wulkanu Öræfajökull na Islandii.

Agung – erupcja z dnia 15.07.2018

Agung, Indonezja – dwie erupcje miały miejsce kolejno o godzinie 04:52 i 09:05 czasu lokalnego w dniu 15 lipca 2018 roku. Jak podaje VAAC, kolumna popiołu wzrosła do 5,2 km (17 000 stóp) nad poziomem morza. Opad popiołu odnotowano w pobliskich miejscowościach. Według Sutopo Purwo Nugroho, rzecznika BNPB, status Agung pozostaje na poziomie 3, a strefa zagrożenia obejmuje 4 km (2.5 mil) wokół krateru. Jak na razie nie odwołano lotów z i do Bali.

 

Öræfajökull, największy aktywny wulkan i najwyższy szczyt na południowo-wschodniej Islandii, wykazuje wyraźne oznaki niestabilności w połączeniu z fazą inflacji przez co najmniej półtora roku. Ostatni erupcyjny epizod tego wulkanu rozpoczął się w sierpniu 1727 roku, a zakończył w maju 1728 roku.

Öraefajökull

Najnowsze badania wykazały, że kopuła wulkanu unosi się, a to oznacza, że magmy systematycznie przybywa. Öræfajökull wykazuje typowe zachowanie dla wulkanów, które przygotowują się do erupcji. Proces ten postępuje i ani na chwilę nie ustaje.

Öraefajökull – mapa punktów i granic strefy ewakuacji – Doc.IMO

Organizowane są spotkania z mieszkańcami regionu, aby uświadomić im, jak groźna może być erupcja i jakie skutki może ze sobą przynieść. Przygotowywane są szczegółowe plany na wypadek ewakuacji, a także zwiększana jest liczba masztów telekomunikacyjnych i stacji pomiarowych.

W Piton de la Fournaise, wulkanie tarczowym znajdującym się po wschodniej stronie wyspy Réunion na Oceanie Indyjskim, erupcja szczelinowa rozpoczęła się o godzinie 13:30 czasu UTC w dniu 13 lipca, po stopniowym zwiększaniu aktywności sejsmicznej zarejestrowanej po 22.00 UTC, 12 lipca.

Zdjęcie – OVPF

Piton of the Furnace 13.07.2018 14:35 UTC Piton Sharing camera OVPF

Według Piton de la Fournaise Volcano Observatory (OVPF), cztery szczeliny, o długości około 1 km (0,62 mil), zostały otwarte na północnej flance, w centralnej kalderze wulkanu.

Po zakończeniu erupcji 13 lipca o godzinie 22:00 aktywność sejsmiczna jest nadal rejestrowana, do dnia 14 lipca zanotowano 51 tektonicznych trzęsień ziemi.

Anak Krakatau, wulkan leżący w Indonezji między wyspami Jawą a Sumatrą, wybucha z niespotykaną nigdy wcześniej częstotliwością. Według wulkanologów Krakatau szaleje, góra wybucha nawet 100 razy na dobę, co przekracza dotychczasową skalę jego erupcji, w dodatku huk towarzyszący erupcji jest słyszalny w promieniu około 50 kilometrów od krateru.

Anak Krakatau

Krakatau – sejsmogramy z 11.07.2018 potwierdzające liczne eksplozje

Anak Krakatau – obraz Sentinel-2 w dniu 2018.07.12

Poniżej film z erupcji z dnia 3 lipca 2018 roku.

Japoński wulkan Nishinoshima eksplodował w dniu 12 i 13 lipca 2018 roku, obserwowano strumienie lawy i duże ilości popiół do ​​500 m (1 640 stóp) od krateru.
Wydano ostrzeżenie przed możliwymi spadającymi skałami i lawą w promieniu 1,5 kilometra od krateru.

 

Źródło: https: watchers.news, earth-of-fire.com
0 0 votes
Article Rating