Przy wzroście globalnej temperatury o 2 st. C, huragany będą tworzyć się 10-krotnie częściej – ustalili naukowcy. Według nich globalne ocieplenie ma wpływ na powstawanie ekstremalnych zjawisk pogodowych. Huragan o mocy Katriny powstawałby w takiej sytuacji co roku.

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze obliczyli, że podniesienie się temperatury zaledwie o 0,5 st. C dwukrotnie zwiększa ryzyko powstawania huraganów. Idąc tym tropem uczeni doszli do wniosku, że wzrost temperatury o 1 st. C doprowadzi do zwiększenia ryzyka wystąpienia huraganu już 4-krotnie. Z 10-krotnie większą częstotliwością będą one pojawiać przy wzroście temperatury o 2 st. C.- To znaczy, że huragan taki jak Katerina będzie pojawiał się co rok – wyjaśnił duński klimatolog dr Aslak Grinsted z Uniwersytetu Kopenhaskiego, który prowadził badania.

Przez globalne ocieplenie

Naukowcy porównali występujące w przeszłości ekstremalne zjawiska pogodowe, m.in. huragany i burze, z szeregiem różnych prognoz klimatycznych. Wzięli jednak pod uwagę także anomalie pogodowe, takie jak El Nino na Pacyfiku.

Według Grinsteda, poziom wód w morzach rośnie z powodu globalnego ocieplenia, więc dodatkowe wystąpienie ekstremalnych zjawisk atmosferycznych będzie miało tym bardziej niszczycielką siłę.

Naukowcy opublikowali swoje badana w „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Źródło: tm
0 0 votes
Article Rating