Koncern Boeing udostępnił nagranie pierwszego lotu nowego robota „Phantom Ray”. Docelowo maszyna ma być w stanie zdolna do atakowania celów lądowych, zwiadu i prowadzenia walki elektronicznej. Konkurencyjny koncern Northrop Grumman rozwija podobną maszynę X-47.

Pierwszy lot eksperymentalnej maszyny odbył się pod koniec kwietnia w bazie Edwards w Kalifornii. Maszyna wzbiła się w powietrze tylko na 17 minut. Podczas lotu Phantom Ray wzniósł się na nieco ponad dwa kilometry i rozwinął około 300 kilometrów na godzinę. W locie przetestowano podstawowe zdolności do wystartowania, wykonywania prostych zwrotów i lądowania.

Uskrzydlony robot

Phantom Ray jest rozwijany za własne pieniądze Boeinga. Maszyna początkowo oznaczona jako X-45 była rozwijana w całkowitej tajemnicy jako propozycja dla samolotu bezzałogowego przyszłości dla amerykańskiego wojska. Przegrała jednak w konkurencji z X-47 Grummana. Od 2009 koncern Boeing podjął decyzję o samodzielnym rozwoju projektu, z nadzieją na zamówienia w przyszłości.

Phantom Ray jest zbudowany w technologii stealth. Ma kształt latającego skrzydła z centralnie umieszczonym silnikiem odrzutowym. Phantom Ray nie należy do małych maszyn, rozpiętość skrzydeł to 15 metrów a długość 11 metrów, czyli ma rozmiary normalnego załogowego myśliwca. (F-16 ma np. rozpiętość 10 metrów). Według konstruktorów będzie osiągał niemal prędkość dźwięku.

Bezzałogowa maszyna ma zaprojektowaną dużą komorę do przenoszenia uzbrojenia, która będzie podobnej wielkości jak ta w myśliwcu piątej generacji F-35.

Zrobotyzowane niebo

Samolot Boeinga nie jest jedyną taką maszyną rozwijaną w USA. Niedawno swój pierwszy lot wykonał X-47 Norhtrop Grumanna, który wygląda podobnie i będzie miał podobne możliwości jak Phantom Ray.

Ponadto już od kilku lat w służbie jest utajniony bezzałogowiec RQ-170 Sentinel. Maszyna pozostawała w ukryciu do 2007 roku, kiedy zrobiono jej niewyraźne zdjęcie na lotnisku w Kandaharze w Afganistanie i nadano nieformalną nazwę „Bestia z Kandaharu”. Po miesiącach spekulacji ekspertów, wojsko USA przyznało, że to trudnowykrywalny bezzałogowy samolot zwiadowczy. Według niepotwierdzonych informacji, wykorzystano go między innymi podczas ataku nad Osamę bin Ladena.

Źródło: tvn24.pl – mk//gak

 

0 0 votes
Article Rating