Od 12 czerwca w kalderze super wulkanu Yellowstone występują wstrząsy, których ilość jak na zaledwie 15 dni jest ogromna. Poniższy wykres przedstawia aktywność sejsmiczną w kalderze Yellowstone w ciągu całego roku.

Ostatni rok, uśrednianie dobowe.

Analizując tylko wstrząsy w samej kalderze, to poprzednio duża aktywność wystąpiła od końca października 2013 roku i trwała do 6 lipca 2014 roku. Na przestrzeni tego czasu wystąpiło 7 gwałtownych, ale krótkotrwałych wzrostów aktywności sejsmicznej. Szczyt tej aktywności wystąpił 30 marca 2014 roku, wtedy był wstrząs o sile 4.8 w skali Richtera (energia 1 TJ). Był to najsilniejszy wstrząs bezpośrednio w kalderze w ciągu ostatnich lat.

Drugi najsilniejszy wystąpił całkiem niedawno, 16 czerwca 2017 roku, magnituda wyniosła 4.3 w skali Richtera, co daje nam energie 178 GJ.

 

Poniżej energia wstrząsów sejsmicznych w ciągu ostatnich 15 dni podwyższonej aktywności. Energia jest nadal w tendencji spadkowej.

Ostatnie 15 dni, uśrednianie godzinowe.

 

Wstrząsy sejsmiczne bezpośrednio w kalderze Yellowstone od 1973 do 2017 r. o magnitudzie od 4.5

Trzęsienia ziemi w kalderze Yellowstone i okolicach kaldery od 1973 do 2017 r. o magnitudzie od 5.0

Oddziaływania cykliczne i tendencja spadkowa

Pierwszy szczyt oddziaływań wystąpi dziś, 28 czerwca, kolejny 2 lipca, następne 11 i 13 lipca, więc w tym czasie może zwiększyć się aktywność sejsmiczna i wulkaniczna na całej planecie. Dodatkowo w piątek, 7 lipca wcześnie rano wystąpi silne oddziaływanie, które celowo nie jest zaznaczone na wykresie, ale może wywołać wzrost aktywności sejsmicznej i wulkanicznej.
W Yellowstone energia wstrząsów jest na razie w tendencji spadkowej, zobaczymy jak będzie dalej.

Wybiórcze oddziaływania, w czasie których w poprzednim cyklu wzrastała aktywność w Yellowstone.

Wzrosty, które widać na wykresie skutkować będą burzą jonosferyczną, która jak już Wam opisywałem, wpływa także na ludzi, między innymi poprzez cyklicznie nasilający się szum uszny i bóle głowy.

 

Poniżej głębokości wstrząsów sejsmicznych w kalderze Yellowstone.

 

Po więcej informacji zapraszam na Forum.

 

Źródło: LosyZiemi.org

 

0 0 votes
Article Rating