Chiny przymierzają się do uruchomienia kolei dużych prędkości do USA. Projekt zakłada budowę m.in. 200-kilometrowego tunelu pod Cieśniną Beringa. Koszty i data wbicia pierwszej łopaty na razie pozostają nieznane.

Chińczycy chcą wybudować szybką kolej do USAChińczycy chcą wybudować szybką kolej do USA, WikiPedia

Zgodnie z projektem, linia o roboczej nazwie „Chiny-Rosja-Kanada-Ameryka” miałby mieć w sumie 13 tys. km długości, czyli o 300 km więcej niż kolej transsyberyjska.

Dwa dni z prędkością bolidu F1

Przebiegałaby z północno-wschodniej części Chin, przez Syberię, tunel pod Cieśniną Beringa, Alaskę i Kanadę do kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych. Pociągi mknęłyby ze średnią prędkością 350 km/h. Podróż z Państwa Środka do USA zajęłaby dwa dni.

Pomysł budowy tunelu pod Pacyfikiem „Business Insider” nazywa „bezprecedensowym wyczynem w historii inżynierii”. Gdyby powstał, byłby najdłuższym podmorskim tunelem na świecie, cztery razy dłuższym od przekopanego pod kanałem La Manche.

Chiny gotowe technologicznie. A gdzie pieniądze?

Jak pisał dziennik „China Daily”, chińska technologia jest gotowa na to wyzwanie. Już teraz daje sobie radę z budową kolei dużych prędkości między południowo-wschodnią prowincją Fujian a położonym na wyspie Tajwanem.

– Tunel łączący Rosję z Alaską musiałby mieć ok. 200 km długości – powiedział w rozmowie z „Beijing Times” Wang Mengshu z Chińskiej Akademii Inżynierii. – Jesteśmy na etapie dyskusji – ujawnił i dodał, że nad tego typu połączeniem kontynentów od kilku lat myślą także Rosjanie.

Kiedy miałaby się rozpocząć budowa linii Chiny – USA? O tym inżynier nie chciał mówić, tak samo jak o szacowanych kosztach inwestycji.

0 0 votes
Article Rating