Już za dwa lata możliwe będzie przeszczepienie całego ciała człowieka – twierdzi włoski naukowiec. „Rzeczpospolita” pisze, że według prognoz włoskiego specjalisty dr. Sergio Canavero, takiej operacji dokona zespół 100 specjalistów. Będzie ona trwała co najmniej 36 godzin, a jej koszt wyniesie 10 milionów euro. 

Dr Canavero z Turin Advanced Neuromodulation Group jest znanym w świecie neurochirurgiem.

Próby przeszczepiania głowy prowadzone są na zwierzętach od lat 50. ubiegłego wieku. Dotychczas nie było skutecznej metody łączenia rdzeni kręgowych dawcy i biorcy. W ostatnich latach prowadzono eksperymenty na szczurach. Dowiodły one, że neurochirurgia osiągnęła już odpowiedni poziom, aby planować przeprowadzenie takiej operacji na ludziach. Dr Sergio Canavero wyjaśnił, że badacze częściowo przywrócili połączenie między rdzeniami kręgowymi dwóch zwierząt.

Aby zminimalizować możliwość uszkodzenia mózgu, przed operacją głowa dawcy zostanie schłodzona do temperatury 12-15 st. C (głęboka hipotermia). Także sama operacja przebiegać będzie w niskiej temperaturze. Chirurdzy będą musieli bardzo szybko oddzielić od ciał obie głowy i przyłączyć jedną do ciała w czasie nie dłuższym niż godzina.

Zdaniem włoskiego neurochirurga program Heaven/Gemini zmierza do przekroczenia ostatniej bariery w medycynie.

 

Źródło: Rzeczpospolita, wp.pl
0 0 votes
Article Rating