Asteroida, której trajektoria jest śledzona od 14 lat, w niedzielę znajdzie się w najbliższej odległości od Ziemi w swojej historii.

W niedzielę asteroida o nazwie 2002 AJ129 przeleci najbliżej naszej planety. O godzinie 22.30 czasu polskiego obiekt znajdzie się w odległości niewiele większej niż dziesięciokrotny dystans pomiędzy Ziemią i Księżycem.

Prognoza obiektów, które znajdą się blisko Ziemi

Potencjalnie niebezpieczna

Asteroida 2002 AJ129 jest średniej wielkości obiektem przechodzącym blisko orbity okołoziemskiej. Szacuje się, że jej wielkość wynosi od 0,5 do 1,2 kilometra. Prognozy pokazują, że minie naszą planetę w odległości około 4,2 milionów kilometrów z prędkością 34 kilometrów na sekundę. Jest szybsza niż inne obiekty tego typu, co wiąże się z tym, że orbita asteroidy znajduje w odległości około 18 milionów kilometrów od Słońca. W skali kosmicznej to bardzo blisko.

Pierwszy raz asteroida 2002 AJ129 została odkryta 15 stycznia 2002 roku przez naukowców z obserwatorium kosmicznego na Hawajach, których działania wspierane są przez NASA. Zaklasyfikowano ją jako potencjalnie niebezpieczny obiekt, jednak nie stanowi ona rzeczywistego zagrożenia dla naszej planety w najbliższej przyszłości.

– Śledziliśmy asteroidę przez ponad 14 lat i bardzo dokładnie znamy jej orbitę – powiedział Paul Chodas, który jest menadżerem w centrum NASA zajmującym się badaniem obiektów bliskich Ziemi. – Nasze kalkulacje wykazują, że asteroida 2002 AJ129 nie ma szans na kolizję z Ziemią ani 4 lutego, ani w ciągu najbliższych 100 lat – zapewnia badacz.

 

 

 

 

 

Źródło: nasa.gov, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating