Kiedy ośmiornica dzierżąca kokosowe łupiny dostrzega nurka, zaczyna uciekać, nie zapominając o swoim drogocennym dobytku. W pewnej chwili decyduje, że nadszedł właściwy moment, aby pokazać swój imponujący mechanizm obronny i zamyka się w swoim kokosowym schronieniu, doprowadzając nurka swoim zachowaniem do ataku śmiechu.

Zabawna ośmiornica -2

Korzystanie z narzędzi było zawsze domeną ludzi, jednak tę umiejętność coraz częściej obserwujemy wśród ssaków oraz ptaków. Do listy pomysłowych zwierząt należy dołączyć także niezwykłą ośmiornicę.

Amphioctopus marginatus jest jedynym znanym bezkręgowcem, który posiada umiejętność gromadzenia i planowanego używania przedmiotów.

Jest niewiele większa od łupiny kokosa, którą trzyma w ramionach przemierzając morskie dno. Właśnie z powodu tego charakterystycznego nawyku nazwana została ośmiornicą kokosową.

Zabawna ośmiornica

Zabawa w chowanego

Te średniej wielkości ośmiornice wynalazły niezwykły sposób służący do własnej ochrony oraz szybszego transportu. Kiedy czują się zagrożone po prostu wskakują do znalezionej uprzednio ochronnej łupiny kokosa i po prostu turlają się po morskim dnie.

– Prawie utonąłem ze śmiechu, kiedy pierwszy raz ją zobaczyłem pod wodą – powiedział dr. Julian Finn, naukowiec z australijskiego muzeum.

Ośmiornica, która „nie dorobiła się” jeszcze własnej łupiny kokosa, może zadowolić się także opuszczoną muszlą.

 

Miejsce zamieszkania

Nagranie pochodzi z Indonezji, gdzie te morskie stworzenia są powszechnie spotykane. Po raz pierwszy zostały jednak sfilmowane dopiero w 2009 roku.

0 0 votes
Article Rating