W Goddard Space Flight Center zakończono składanie lustra Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba. Dzięki ukończeniu lustra przybliżyliśmy się do chwili, w której będziemy mogli prowadzić niedostępne dotychczas obserwacje wszechświata – stwierdził John Grunsfeld, odpowiedzialny w NASA za Science Mission Directorate.

Lustro Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba Foto: NASA

Lustro Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba Foto: NASA

Lustro składa się z 18 segmentów, z których każdy ma nieco ponad 1,3 metra średnicy i waży 40 kilogramów. Po rozłożeniu w przestrzeni kosmicznej całość będzie pracowała jak jedno lustro o średnicy 6,5 metra. Złożenie lustra to niezwykle ważny moment i punkt kulminacyjny ponad dekady prac projektowych, produkcyjnych oraz testów. Nad lustrem pracował olbrzymi zespół ludzi z całego kraju – mówi Lee Feinberg, odpowiedzialny za optykę teleskopu. Teraz, po zakończeniu prac nad lustrem rozpocznie instalowanie innych elementów optycznych i przeprowadzimy testy całości, by upewnić się, że teleskop przetrwa start z Ziemi. To świetny sposób na rozpoczęcie 2016 roku – cieszy się Bill Ochs menedżer projektu JWST.

Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba to następca Teleskopu Hubble’a. Ma zostać wystrzelony w 2018 roku. Będzie najpotężniejszym w historii teleskopem kosmicznym.

 Następca Teleskopu Hubble'a

Następca Teleskopu Hubble’a

 

0 0 vote
Article Rating