Islandia od czwartku 13 lutego zmaga się z gwałtowną pogodą. Wieje porywisty wiatr, pada deszcz i mokry śnieg. Miejscami nie ma prądu.

W mocy są alerty nawet najwyższego trzeciego stopnia. Meteorolodzy ostrzegają przed silnym wiatrem, który może w porywach przekraczać prędkość 200 kilometrów na godzinę. Nie wieje już jednak tak, jak w piątek o poranku. Na szczycie góry Hafnarfjall w regionie Vesturland odnotowano porywy dochodzące do 256 km/h.

Brak prądu, mokry śnieg

Pogoda przyczynia się do utrudnień w całym kraju. Pada deszcz i wieje silny wiatr. W miastach Garður i Keflavík na północnym wschodzie kraju fale morskie spowodowały zalania. W miejscowości Vík í Mýrdal na południu Islandii padał mokry śnieg, a na drogach zrobiło się bardzo ślisko. Do usunięcia skutków gwałtownej pogody potrzebne były pługi śnieżne i traktory. W wielu miejscach kraju pojawiły się też przerwy w dostawie prądu.

Ostrzeżenia meteorologiczne dla Islandii (meteoalarm.eu)

W regionie stołecznym Reykjaviku w piątek po południu udało się przywrócić normalne funkcjonowanie sklepów. Jeżdżą też autobusy.

Meteorolodzy ostrzegają, że to jeszcze nie koniec gwałtownej pogody. Na sobotnie popołudnie zapowiadane są burze.

 

 

 

Źródło: RUV
0 0 votes
Article Rating