Zaledwie 13 lat świetlnych od Układu Słonecznego może leżeć najbliższa nam planeta nadającą się do zamieszkania. Astronomowie, którzy doszli do takiego wniosku twierdzą, że jeśli istnieje na niej życie, może być bardziej zaawansowane niż na Ziemi.

Zwoje odkrycie ogłosili badacze z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.

– Dotąd wydawało nam się, że trzeba szukać daleko. Teraz zdaliśmy sobie sprawę, że planety przypominające Ziemię mogą być tuż-tuż – powiedziała stojąca na czele zespołu badawczego Courtney Dressing.

Dzięki Teleskopowi Kosmicznemu Keplera

Astronomowie przyjrzeli się 158 tys. gwiazd, które udało się skatalogować za pomocą Teleskopu Kosmicznego Keplera. Dzięki temu byli w stanie wskazać wśród nich 3897 tzw. czerwonych karłów, które są gwiazdami mniejszymi i słabszymi od Słońca. Czerwone karły stanowią aż 75 mld ze 100 mld gwiazd sąsiadujących ze Słońcem na obszarze Drogi Mlecznej.

Planety podobne do Ziemi

Naukowcy zauważyli, że wokół 64 czerwonych karłów orbitowało 95 ciał niebieskich, które mogłyby być planetami nadającymi się do zamieszkania. W trakcie dalszych badań okazało się jednak, że tylko trzy spełniały konieczny wymóg, a więc orbitowały wokół czerwonych karłów z tzw. ekosferą, czyli strefą warunków sprzyjających powstaniu życia. To, że planeta znajduje się w ekosferze oznacza, że mogą na niej panować warunki fizyczne i chemiczne umożliwiające powstanie, utrzymanie i rozwój organizmów żywych, z których najważniejszym jest istnienie ciekłej wody.

Tylko 13 lat świetlnych stąd

Tym, co wydaje się jednak ważniejsze, jest fakt, że najbliższa posiadająca ekosferę planeta może znajdować się w odległości tylko 13 lat świetlnych od Układu Słonecznego.

Wyliczono też, że 6 proc. ze wszystkich czerwonych karłów może posiadać ekosferę. – Teraz już wiemy, z jaką częstością planety nadające się do zamieszkania występują wokół czerwonych karłów, najbardziej powszechnych gwiazd naszej galaktyki – powiedział współautor badania David Charbonneau. – Dzięki naszemu spostrzeżeniu poszukiwanie życia poza Układem Słonecznym będzie dużo łatwiejsze – dodaje.

Życie bardziej zaawansowane niż na Ziemi?

Badacze podkreślają też, że ponieważ czerwone karły są starsze od Słońca, możliwe, że życie na nich jest bardziej zaawansowane niż na Ziemi.

– Wydaje nam się, że moglibyśmy znaleźć Ziemię, która miałaby nawet 10 mld lat – powiedział Charbonneau.

Źródło: space.com, sci-news.com, NASA, tm
0 0 votes
Article Rating